Entelektüel sermaye ve yönetiminin şirketlerin rekabet performansına etkisi: Örnek bir uygulama
Intellectual capital and management impact on competitive performance of companies: A sample application
  1. Tez No: 480484
  2. Yazar: VİLDAN KAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, entelektüel sermaye ile rekabet ilişkisini incelemektir. Bunun için İstanbul ilinde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmaya 143 işletme(80orta ölçekli ve 63 büyük ölçekli olmak üzere) katılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: İşletmelerin entelektüel sermaye kullanımın işletme büyüklüğüne, faaliyet süresine, yurtdışı şubesi olma durumuna, entelektüel sermaye kullanımı sebebine göre bir farklılık gösterirken; yurtiçi şubesi olma durumuna göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır. İşletmelerin entelektüel sermaye kullanımı ile rekabet arasında bit ilişki olup olmadığının araştırıldığı araştırma bulguları neticesinde ise entelektüel sermaye kullanımı ile rekabet stratejileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to examine the relationship between intellectual capital and competition. That's why the companies of organized industrial zones in İstanbul are used. Descriptive and relational survey models were preferred as research. The study was conducted on 143companies total (80midsizeand63large-scale 143 in total).During the analysis process of acquired data Correlation Analysis, Independent-Samples T-Test and ANOVA were applied in terms of deductive statistics. The findings of the analysis can be summed up as following: It is foundout that the intellectual capital usage of companies differs in a reasonable way depending on company size, operating period, having foreign branch, intellectual capital usage reason while it does not differ depending on having foreign domestic branch. As a result of the study, which was conducted in order to determine whether there is a relationshipolationshipbetweenintellectualcapitalandcompetitionit is foundout that there is a relationship between intellectual capital and competition.