Bilgi yönetimi ve organizasyonlarda örtülü bilgi
Knowledge management and tacit knowledge in organizations
- Tez No: 127072
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışma, günümüzün hayati konularından bilgi yönetiminde özellikle örtülü bilgi ve önemi hakkında yapılmış bir araştırmadır. Bu araştırmada bilgi yönetiminin bilinen tüm kavramları, bilgi yaratımı, bilginin temel prensipleri, çalışanların bu yaklaşım içerisindeki rolleri anlatılmıştır. Yeni bilgi ekonomisinin, organizasyonel gelişimde yarattığı değişim ve onların piyasa değerleri üzerindeki inanılmaz etkileri vurgulanmıştır. Entelektüel sermaye kavramının önemi, firmaların bilançolarına olan temel katkısı ve maddi olmayan bu kapitalin ölçümünde ortaya çıkmış metotlar göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın ana amacı, organizasyonlar için sürekli rekabet avantajı haline gelen örtülü bilgidir. Şirketlerin hemen hemen sadece bu tip bilgi ve onun yaygın olarak kullanılması ile rekabet edebildiği şu günlerde bu kritik değerle ilgili detaylı bilimsel çalışmalar henüz doygunluk seviyesine ulaşmamıştır. Bu nedenle kavramı Türkçe olarak analiz eden bir kaynak varlığı, konuyla ilgilenenlere fayda sağlayacaktır. Bu amaçla, organizasyonlardaki örtülü bilginin tanımları, çeşitleri ve vazgeçilmez değeri izah edilmiştir. Yöneticiler açık bilgiye ulaşmada üstlerine düşeni yapar, örtülüden dönüşümün gereklerini karşılarlarsa firmalarının mevcut durumunu güçlendirmede önemli bir fırsat yakalarlar. Bu açıdan, özellikle örtülü bilginin açık bilgiye dönüştürülmesi üzerinde durulan çalışmada, yöneticiler için metaforların kullanımı da tarif edilmiştir. Rekabet stratejileri üretilmesine ilişkin metotların bu tip bilgiden nasıl faydalandığına yer verilmiştir. Son olarak, örtülü bilginin can alıcı etkisiyle yaşanmış vakalar son bölüme konulmuştur. zc msncor.ktrrm «nuru» viü wm^mmmw wmmi
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a research that has been done about particularly tacit knowledge and its importance in knowledge management asset which is a nowadays'. vital subject. All known concepts of knowledge management, knowledge creation, basic principles of knowledge and the roles of personnel in this approach have been studied. Unbelievable effects of new knowledge economy on the generation of the development of organizations and their market value have been expressed. The importance and the fundamental contribution of intellectual capital on to the balance sheets of the firms have been recognized. The main purpose of the study is the tacit knowledge which became sustainable competitive advantage for the organizations. In these days the companies can compete almost only with this kind of knowledge and widely use of it, the detailed scientific studies about this critical value have not yet been reached to the level of saturation. Therefore the existence of such a source analysing the concept in Turkish will benefit to whom interest the subject. The definitions, the different kinds and major value of tacit knowledge in organizations have been expressed for this purpose. To reach explicit knowledge, if the managers meet the needs for conversion from tacit type, they catch an important opportunity to empower the existent situation of their firm. From this point of view, in the study where particularly the transformation from tacit to explicit has been considered, the use of metaphors has been described for managers Its included that, the methods related to producing competitive strategies how benefits from this kind of knowledge. Finally the cases experienced within the crucial effect of tacit knowledge are placed at the last part. IX