Cystoseira barbata (Stackhouse) C. agardh taksonundan alkol eldesi
E utilization of alcohool compound from cystosei̇ra barbata (Stackhouse) C. agardh
  1. Tez No: 480526
  2. Yazar: AYLİN ÇAĞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Boğazı kıyılarından toplanan kahverengi alglere ait Cystoseira barbata taksonu kullanılarak biyoetanol eldesi araştırılmıştır. Maya olarak maya 1, maya 2 ve ticari maya suşları kullanılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda üç maya örneği de C. barbata taksonunu karbonhidrat kaynağı olarak kullanmıştır. Fakat kullanma sürelerinde farklılık gözlenmiştir. Algi en uzun süre de kullanan maya 1 olarak adlandırılan mayadır. Maya 2 olarak adlandırılan maya ise 3. günde 10000 ppm seviyesine ulaştığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmada kullanılan mayalar içinde en verimli ve en kısa sürede iş gören maya 2 olarak isimlendirilen maya olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioethanol was investigated using Cystoseira barbata taxon of brown algae collected from the shores of the Dardanelles. Yeast 1, yeast 2 and commercial yeast strains were used as yeast. As a result of the measurements, three yeast samples were used as carbohydrate source of C. barbata taxon. However, differences were observed in the duration of use. Alga is the so-called yeast 1 which uses the longest duration. Yeast 2 is called yeast on the 3rd day reached to the level of 10000 ppm has been determined. Among the yeast used in the study, it is determined that yeast is the most efficient and fastest working yeast.