İstanbul Büyükada'nın lepidoptera türleri
Lepidoptera species of İstanbul Büyükada
  1. Tez No: 480590
  2. Yazar: NEBAHAT NİHAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HÜSEYİN CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma 2011-2017 yılları arasında İstanbul Büyükada'da Lepidoptera faunasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Tespit edilen türlerin kanat üstü ve altı stüdyo ortamında fotoğraflanmış, Türkiye'deki yayılışlarını gösteren haritalar ve morfolojik yapıları ile ilgili bilgilerle beraber sunulmuştur. Önemli orman zararlısı olan lepidopterler belirtilmiştir. Büyükada ormanlarında en önemli ve en çok mücadele edilen zararlı Thaumetopoea pityocampa iken Agrotis segetum ve Autographa gamma da adanın doğal bitki örtüsü üzerinde zarar yapmaktadır. Bunun yanında yine Hyphantria cunea ayrıca Cameraria ohridella, Hyphantria cunea, Cydalima perspectalis ve Helicoverpa armigera kültür bitkilerini tahrip etmektedir. Yapılan çalışma sonucunda Lepidoptera takımının 7 üstfamilyasına ait 14 familyadan 25 altfamilyaya bağlı 41 adet tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a survey study carried out in Büyükada between 2011-2017 which aims to form a Lepidopteristic fauna list. Listed species were photographed in a studio, showing above and below wing surfaces and presented with information on their distribution in Turkey and morphological structures. The Lepidoptera species which are classified as significant forest pests are denoted. While the most important and the most fought pest in Büyükada forests is Thaumetopoea pityocampa, Agrotis segetum and Autographa gamma are also creating additional harm on the islands natural vegetation. Furthermore Hyphantria cunea, Cameraria ohridella, Cydalima perspectalis and Helicoverpa armigera were recorded to damage the plants used in residental and public landscape areas. As a result of the study, 41 species from 25 subfamilies and 14 families belonging to 7 superfamilies of Lepidopterans were identified.