Bankacılık sektöründe örgüt kültürünün ve insan kaynakları uygulamalarının mobbing algısı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The effects of organizational culture and hr applications on the percepti̇on of mobbi̇ng and intention to leave in banki̇ng sector
  1. Tez No: 480660
  2. Yazar: YEŞİM KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemiz özelinde bankacılık sektörünün çalışma felsefesinin getirdiği bireysel hedefler doğrultusunda başarı endeksini oluşturmaktadır. İşyerinde ortaya çıkabilecek mobbing durumu ile çalışanlar arasındaki örgüt kültürü ve insan kaynakları uygulamalarının iç içe geçmiş olması, bu durumu karmaşık bir hale getirmektedir. Bu çalışmada amaçlanan; bankacılık sektörü çalışanlarının mobbing algısının ve işten ayrılma niyetinin örgüt kültürü ve insan kaynakları uygulamaları ile ilişkisinin ele alınmasıdır. Bu doğrultuda bankacılık sektöründe çeşitli düzeylerde çalışan 300 kişiden veri toplanmıştır. Analiz sonuçları, örgüt kültürünü benimseme düzeyiyle mobbing algısı arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Şöyle ki; örgüt kültürünü benimseme düzeyi arttıkça, kişilerin mobbinge maruz kaldığı algısı azalmaktadır. Örgüt kültürünün tüm alt boyutları (devam bağlılığı, normatif bağlılık, duygusal bağlılık) mobbing algısının tüm alt boyutlarıyla (BDSYS, ÇYKS, KGYE, SİYS) anlamlı ve negatif yönde ilişkilidir. Bununla birlikte, İnsan Kaynakları uygulamaları ile mobbing algısı arasında da anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde; İnsan Kaynakları uygulamalarıyla, mobbing algısının tüm alt boyutlarıyla anlamlı ve negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; işletmelerde önemli bir sorun olarak ortaya çıkan mobbingin engellenmesine yönelik yapılması gereken uygulamaların yöntemi, amacı, ne şekilde verilmesi gerektiği çalışma boyunca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The working principle of banking sector in Turkey constitutes success index in line with individual targets it brings about. The mobbing cases that may emerge make things more complicated for the organizational culture amongst the employees and the fact that Human Resources management implementations are entwined together. The aim of this thesis dissertation is to research into the mobbing perception of the bank employees and their intention to leave their jobs over the relationship between organizational culture and Human Resources management implementations. In accordance with this, related data has been collected from 300 people working at various ranks in banking sector. The results of the data analysis indicate a meaningful and negative oriented relationship between embracement level of the organizational culture and mobbing perception in such a way that the higher the embracement level of the organizational culture is the lower the perception of being exposed to mobbing becomes. All the sub levels of organizational culture (obedience to attendance, normative obedience, emotional obedience) have a meaningful and negative oriented relationship with all the sub dimensions of mobbing perception. Furthermore, it has been indicated that there is a meaningful and negative oriented relationship between Human Resources management implementations and mobbing perception. In a similar way, there is an indication that Human Resources management implementations have a meaningful and negative oriented relationship with all the sub dimensions of mobbing perception. In conclusion, the management of the implementations which are supposed to be executed in an effort to prevent mobbing that emerges as an important problem in various institutions; their purpose and the way they are supposed to be implemented have been covered during the study of thesis. The aim of this thesis dissertation is to research into the mobbing perception of the bank employeses and their intention to leave their jobs over the relationship between organizational culture and Human Resources management impementations.