Türkiye'deki a tipi yatırım fonlarının performans analizi
Performance evaluation of type a mutual funds in turkey
  1. Tez No: 480661
  2. Yazar: SEYFETTİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası piyasalarda olduğu gibi Türkiye'deki yatırım fonları da yakın geçmişte hızla gelişmektir. Bu gelişmelere bağlı olarak artan yatırımcı sayısı ve büyüyen yatırım fonu portföylerinin performans değerlendirmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırım fonlarının performansının çeşitli analiz yöntemleriyle ölçülmesi ve analiz sonuçlarına göre yatırım kararlarının yeniden gözden geçirilmesi süreci, hem bireysel yatırımcılar hem de fon yöneticileri açısından büyük önem taşımaktadır. Profesyonel fon yöneticilerinin bireysel yatırımcılara göre genel itibariyle daha yüksek seçicilik ve zamanlama yeteneği gösterecekleri beklenmektedir. Bu bağlamda bireysel yatırımcılar da doğrudan portföy oluşturmak yerine, yatırım fonu almayı tercih etmektedirler. Ancak yatırım fonlarının içeriğini belirleyen ve sık sık değiştiren fon yöneticilerinin performansları gerçekte tartışmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki A tipi yatırım fonlarının karşılaştırılması ve performansının ölçülmesidir. Çalışma kapsamında; Haziran 2013 ila Mayıs 2015 ayları arasında aralıksız olarak faaliyet gösteren 47 adet A tipi yatırım fonunun performansı incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre karşılaştırma ölçütleri dikkate alındığında yatırım fonlarının genel olarak vasat performans gösterdiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, mutual funds are also developing rapidly in Turkey as in international markets. Due to these developments, the increasing number of investors and the performance evaluation of the growing mutual fund portfolios have become a necessity. Measuring the performance of mutual funds with various analysis methods and reviewing the investment decisions according to the analysis results is very important in terms of both individual investors and fund managers. Professional fund managers are expected to demonstrate greater selectivity and timing ability overall than individual investors. In this context, individual investors instead of directly creating expectations in this portfolio, prefer to receive investment funds. However, the performances of fund managers, who determine the content of investment funds and change frequently, is actually controversial. The main aim of this study is to measure and compare the performance of Type-A mutual funds in Turkey. Scope of the study, 47 Type-A mutual funds which operate continuously during the period June 2013 and May 2015, have been analyzed. According to the findings obtained, it can be stated that investment funds generally perform fairly well when the comparison criteria are taken into account.