Toplam kalite yönetimi ilkelerinin çalışan performansına etkisi ve İstanbul ili telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
The effect of the total quality management on the employeeperformance and an application in telecommunications sector in Istanbul
- Tez No: 480676
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ERKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplam kalite yönetimi ilkelerinin çalışan performansına etkisini belirlemek, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleşmesi için literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Toplam kalite yönetiminin çalışan performansına etkisini ölçmek için İstanbul ilindeki telekomünikasyon sektörü çalışanlarına yönelik 142 kişinin katıldığı bir anket uygulanmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre toplam kalite yönetimi ilkeleri ile çalışan performans arasında pozitif yönlü bir etkileşim bulunmaktadır. Başka bir deyişle işletmede toplam kalite yönetimi uygulanma düzeyi arttıkça çalışanların sergiledikleri performans da aynı oranda artış göstermektedir. Araştırmanın İstanbul ilindeki bir Telekomünikasyon sektöründe çalışanlar üzerinde etkisinin araştırılması ile kısıtlı olması, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the total quality management's effect on the employee performance. To reach this goal the literature review and the questionnaire application methodologies have been both used. To determine the effect of the total quality management on the staff performance, the questionnaire has been applied on 142 people in Istanbul in the telecommunications sector. The results showed that there is a positive relationship between the total quality management and the employee performance. In other words, when the total quality management level increases in a working place, the employees' performance also increases. The fact that the research is limited to the investigation of the effect on the employees in a telecommunication sector in Istanbul reveals the limitations of the work.