Banka çalışanlarında iş doyumsuzluğuna verilen tepkiler ve örgütiklimi
Responses to job dissatisfaction and organizational climateamong bank employees
- Tez No: 480675
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde, bilgi teknolojilerinin sürekli gelişimi ve değişimi bankacılık sektöründe klasik yönetim anlayışının değişmesine neden olmuştur. Bankacılık sektöründeki artan rekabet koşulları işletmelerde verimliliğin sağlanması konusundaki gerekliliği daha belirgin hale getirmiştir. Ancak örgütte çalışanların örgüt iklimine adapte olabilmesi ve iş doyumsuzluğu yaşamaması için gerekli koşulların sağlanması kritik bir öneme sahip olup, işverenlerin burada gösterdikleri tutumlar büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma 2016-2017 yılında İstanbul ili, Albaraka Türk bankasında görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 238 erkek, 74 kadın olmak üzere toplam 312 bankacılık sektörü çalışanı üzerine, yapılan kapsamlı bir araştırmadır . Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Doyumsuzluğuna Verilen Tepkiler Ölçeği (İDVTÖ)”,“Örgütsel İklim Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS for Windows programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin değerlendirmesinde iş doyumsuzluğuna verilen tepkilerle örgütsel iklim arasındaki ilişkiye yönelik Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan bankacılık sektörü çalışanlarının iş doyumsuzluğuna verilen tepki düzeylerinin ve örgütsel iklim algılarının cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine göre incelenmesi amacıyla bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Katılımcıların iş doyumsuzluğuna verilen tepki düzeylerinin ve örgütsel iklim algılarının yaş ve bankacılık sektöründeki çalışma süreleri değişkenlerine göre incelenmesi amacıyla Kruskal Wallis-H testi ve anlamlı farklılık gözlenen test sonuçlarında gruplar arasındaki farkı tespit etmek amacıyla Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların aynı bankada çalışma süreleri ve aylık gelir değişkenleri değişkenleri için tek yönlü varyans analizi kullanılmış; varyans analizine göre gruplar arasında anlamlı farklılıkların olduğu durumlarda farklılığın hangi grupların arasında olduğunu belirlemek amacıyla Tukey ve Tamhane Testi yapılmıştır. Tüm araştırmada istatistiksel önemlilik düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular alt boyutlarda sunulmuş, tartışılmış ve gerekli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, information technology has led to change classical management approach in the banking sector. Increasing competition in the banking sector has caused to improve productivity in enterprises. Employees must not only adapt organizational climate but also provide necessary conditions for job satisfaction. Employers attitudes has been a critical importance for this situation. This study was a comprehensive research study applied to a total of 312 employers of banking sector, 238 male and 74 female, who are working in 2016- 2017 year, in Albaraka Turk Headquaters and Branches of İstanbul.“Personal Information Form”,“Responses to Job Dissatisfaction Scale”, and“Organizational Climate Scale”were applied to participants. SPSS programme was used to evaluate the data. Pearson Correlation Analysis was used to examine relationship between responses to job dissatisfaction and organizational climate. Independest Samples T Test was conducted using variables of gender, marital status and education status. To purpose to use of this test and variables was to gain relationship between responses to job dissatisfaction and organizational climate among Albarakaturk Istanbul personels. Kruskal Wallis-H test was conducted using variebles of age and banking experience times among participants. The aim of this test was to measure responses to job dissatisfaction and perceptions of organizational climate among participants.Because significant difference was obtained with Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney U test was used to find this significant differences. One way variance analysis (ANOVA) was used to analyze variables of monthly income and working times among participants. When there was significant difference among the groups according to ANOVA test, Tukey ve Tamhane Test were conducted to find this differences. The statistical significance level in this research was accepted 0.05. Research results were presented in subdimensions, discussed and necessary suggestions were developed.