Din eğitiminde ahlak
Ethic in religious education
- Tez No: 480714
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Din, eğitim, din eğitimi ve ahlâk; amaç ve konu yönünden birbirleri ile sıkı iliĢkide olan önemli kavramlardır. Bu çalıĢma, genelde bu iliĢkileri; özelde ise din eğitimi ve ahlâk iliĢkisini ihtiva etmektedir.“Din Eğitiminde Ahlâk”adını taĢıyan bu çalıĢma, baĢta konunun etrafında Ģekillendiği din, eğitim, öğrenme, din eğitimi ve ahlâk kavramlarının tahlilini yaptıktan sonra, din ve ahlâk iliĢkisini tespit etme gayretinde bulunmuĢ, bu iliĢkiyi amaçlarına ve konularına göre tasnif etmiĢtir. Ardından, genel eğitimin bünyesinde ahlâkın konumu ile alakalı arayıĢlarda bulunmuĢ ve önemli eğitim felsefesi akımlarının eğitimde ahlâk ilmine yaptıkları önemli vurguları tespit etmiĢtir. Son olarak, bu çalıĢma, din eğitimi ve ahlâk iliĢkisini belirlemeye gayret emiĢ; ayetlerden, hadislerden ve önemli çalıĢmalardan da hareket ederek din eğitiminin baĢlıca amaçlarının ahlâk etrafında Ģekillendiğini saptamaya çalıĢmıĢtır. Buna göre, din eğitiminin amaçları; ahlâki bir yapı tesis etmek, dindar insan yetiĢtirmek, karakter ve kiĢilik bütünlüğü sağlamak, davranıĢlarında ve yaĢantılarında ölçü ve dengeyi esas alan bireyler yetiĢtirmek ve bu bireyleri maddi isteklerin tutsaklığından kurtarıp, manevi ve ruhsal hazlarla doyuma ulaĢtırmak; böylece mutluluğu elde etmiĢ bireylerin sayısını çoğaltmak ve ahlâk ile ilgili bilgileri davranıĢ ile bütünleĢtirmesini sağlamaktır. Ayrıca bu çalıĢma, sözü geçen amaçlar çerçevesinde, din eğitimi ve ahlâk iliĢkisi ile alakalı bazı konular da sunmaya çalıĢmıĢtır. Bu önemli konulardan biri, vicdan ve Ģuur duygularıdır. Din eğitimi ve ahlâkın sonradan öğrenilen alanlar olmaları, söz konusu iki alanın baĢka bir konusudur. Öte yandan eğitimdeki hürriyet prensibi de hem din eğitimi hem de ahlâkın bir temelidir. Son olarak ahlâki yargılar da din eğitimi ve ahlâk iliĢkisinin bir konudur.
Özet (Çeviri)
Religion, Education, Religious Education and ethics are consepts that are closely related to each other in terms of aim and subject. This study includes these terms in general and includes the relationship of religious education and ethics in specific. After this study called“Morality in Religious Education”looks into the consepts of morality, religious education, religion, education and learning which are shapend around the subject, have tried to determine the relationship of religion and morality and has classified this relationship according to its aims and subjects. And then it has gone into the search about status of morality in general education and has detected important contributions of important education movements have made in moral branch in education. Finally, this study has tried to determine to relationship of religious education and ethics and by means of verses of Kur‟an, Hadits and important studies, it has tried to detect that religious education is mainly shaped around ethics. According to this aims of religious education are; to built a moral structure, to bring up religious people, provide character and personality entegration, to bring up individuals who regard measurement and balance as basic in their life, to escape these individuals from material captivity of their wills and to feed them with spiritual and inner pleasures, to increase the number of indiviuals who have got the happinessing this way and to provide the entegration of manners with moral informations. This study also has tried to present some subjects about religious education and ethics in frame of mentioned aims. One important subject among them is emotions of consciousness and inner conscience. That religious and ethics are learnt later is another subject of mentioned two fields. On the other hand, the freedom principle in education is basic of both religious education and ethics. Finally moral judgement is also a subject of religious education and ethics.