Tarım kredi kooperatifleri (1935-1950)
Agricultural credit cooperatives (1935-1950)
- Tez No: 480715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, İşletme, History, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gönüllü olarak girmiş ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini korumak amacıyla karşılıklı yardımlaşma üzerine kurulmuş bir organizasyonun adıdır. Nüfusun çoğunluğunun tarımla uğraştığı Türkiye'de bu kooperatifler büyük bir önem taşımaktadır. Çiftçinin refah içerisinde yaşaması için tarım alanında yapılacak çalışmaların desteklenmesi gerekmektedir. Güçlü bir çiftçi toplumsal kalkınmada itici bir güç olacaktır. Tarımda modernleşme tarımsal ürün miktarının artırılmasında büyük bir etken olduğu için tarımda kullanılacak araçların finansmanında kredi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. İhtiyaç sonucu ortaya çıkan Tarım Kredi Kooperatifleri buna cevap verebilecek şekilde bir hizmet sunduğu takdirde çiftçi rahatlayacaktır. Aksi takdirde yeterli desteği göremeyen çiftçi kendi geçiminde de zorluk yaşayacaktır. Tek başına yapılamayacak işlerin el birliği ile yapılması işi hızlandıracağı ve sonuca da olumlu katkı yapacağı için üzerinde titizlikle durulması gerekli olan kooperatifler çalışmamızın genel konusunu oluşturmuştur. Özelde ise Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1935-1950 yılları arasındaki durumu kronolojik olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dönemdeki gelişmeleri daha iyi anlayabilmek için Osmanlı Devleti zamanında başlayan kooperatif çalışmalarına giriş bölümünde değinilmiştir. Tarımsal kooperatifçilik ve türleri birinci bölümde, Tarım Kredi Kooperatifleri Kanunu ve Tarım Kredi Kooperatifleri Ana Mukavelenamesi'nden yararlanılarak Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kuruluşu ve işleyişi ikinci bölümde incelenirken, üçüncü bölümde ise Tarım Kredi Kooperatifleri'nin idari yapısı üzerinde durulmuştur. Doğa koşullarının tarım üzerindeki olumsuz etkilerini aza indirmede ve çiftçiyi bunun etkisinden en az zararla kurtarmada etkili olan bu kooperatifler desteklendiği takdirde amaçlarını gerçekleştirebilecektir. Bu nedenle devletin korumacı bir yaklaşım içerisinde bunlara yaklaşması ama bunu yaparken de tüm kontrolü üstüne almaması gerekir. Kooperatif hareketin başarıya ulaşmasında banka desteği önemlidir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ana bankası görevini üstlenmiş olan Ziraat Bankası istenilen seviyede ihtiyacı karşılayamadığı için bir kooperatif bankası kurulduğu takdirde kooperatifler ekonomik yönden daha güçlü olacaklardır.
Özet (Çeviri)
It is the name of an organization based on mutual assistance to partners that voluntery entered with the aim of protecting certain interests. These cooperatives are of great importance for Turkey that most of the population is engaged in agriculture. It is necessary to support the work to be carried out in the field of agriculture for prosperity of the farmer.A strong farmer will be the driving force for social development. The need for credit is emerging for the vehicles to be used because of major factor in increasing the quantity of modernization products in agriculture. if Cooperatives that emerging as a result of these needs can respond to their needs, the farmer will relieve.Otherwise the farmer who does not see enough support will have difficulty to earn a living. Doing collective tasks together makes it possible to finish things faster and And positive results are achieved.The careful focus on this constitutes the main theme of our cooperative work. Chronological situation of agricultural credit cooperatives is very important from 1935 to 1950 for the private sector.Agricultural credit cooperative studies that started in the Ottoman state period were mentioned in the first chapter To understand the developments in the period better.In the second chapter, agricultural cooperatives and their types were included.In the third part, the agricultural credit law and the establishment, structure and mode of operation of the agricultural credit cooperative has been mentioned with the help of the agriculture credit cooperative main contract.It also includes ways of solving problems. When cooperatives that drops the amount the negative effect of the natural conditions on agriculturalare and saves Farmer it from the effect of least damage supported they can fulfill their goals.For this reason the state should be protective of cooperatives but It shouldn't take full control. Bank support for the success of cooperatives is important.Today, the Ziraat Bank provides support for the agricultural credit cooperative and it does not meet the requirement adequately. Therefore if a cooperative bank is established, cooperatives will be more economical.