Remisyondaki ülseratif kolit hastalarında uyku bozukluğunun hastalık aktivasyonu üzerine etkisi
The effect of sleep disorders on activation ofulcerati̇ve cholitis in remission
  1. Tez No: 448731
  2. Yazar: GÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN KARAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH) ince barsak ve kolonun etyolojisi ve patogenezi tam aydınlatılamayan, remisyon ve alevlenmelerle seyreden immun ilişkili kronik bir hastalık grubudur. Uyku bozukluğu inflamatuvar sitokinlerin salınımını artırarak hastalığı kötüleştirirken, hastalığın kötüleşmesi de uyku bozukluğunu kötüleştirir. Bu çalışmada, uyku bozukluğunun remisyondaki ülseratif kolit hastalarında hastalık aktivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Klinik remisyonda olan 50 ülseratif kolit hastası, kronik hastalığı olmayan 50 kontrol grubu ile çalışma yapıldı. Hastalık aktivasyonu mayo skoru, uyku kalitesi pitsburg uyku kalite indeksi, epworth uyku kalite indeksi, beck depresyon ölçeği ile belirlendi. Sigara ve alkol kullanımı, ek hastalıkları, tutulum yeri, ÜK ve diğer hastalıkları için kullandığı ilaçlar soruldu. Bazal melatonin hormonu, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, hemoglobin, serum albumin düzeyi, sedimentasyon hızı, c reaktif protein çalışıldı. Hasta grubu 3 ay takip edildikten sonra uyku tüm hastalar kontrole çağrıldı. Takip süresinde atak geçirip geçirmediği, tedaviye uyumları, sigarayı bırakıp bırakmadıkları, stres durumları, antibiyotik ve NSAİİ kullanıp kullanmadıkları soruldu, bazılarından melatonin hormonu bakıldı.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic immun-mediated small intestine and bowel disease which is characterized by remissions and exacerbations and the ethiology and pathogenesis is not full understood. Sleep disorder worsens disease by inflamatory cytokins, disease also worsens the sleep disorder. In this study we aimed to research the effect of sleep disorders on activation of ulcerative cholitis in remission. Research made with 50 ulcerative cholitis patient and 50 healthy control group patient Diseasea ctivasion is measured by Mayo Score, sleep quality is measured with Pittsburgh sleep quality index, epworth sleepiness scale and beck depression inventory. Cigarette, alcohol, otherdiseases, drugs for ulcerative cholitis and other diseases and region of disease is questioned. Basal melatonin level, White blood cell count, hemoglobin, serume albümin level, sedimentation rate, c reactive protein is measured. After 3 months follow-up, patiens who have sleep disorder are called and questioned for ulcerative cholitis attack, stress, use of antibiotics and NSAID, compliance to treatment, cigarette. Melatonin level is measured from some patients. 46% of patients have sleep disorder and sleep disorder is frequntly seen with remission of disease.