Psöriazis, psöriatik artrit ve romatoid artritte metabolik sendrom sıklığı ve kardiovasküler risk faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of cardiovascular risk factors and metabolic syndrome frequency in psoriasis, psoriatic arthritis and rheumatoid arthritis
- Tez No: 480850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Metabolik sendromun kronik düşük dereceli inflamatuar hastalıklar ile olan ilişkisinin gösterilmesi, psoriazis ve PsA olgularının RA grubu ile karşılaştırılarak metabolik sendrom sıklığının saptanması ve metabolik sendrom kriterlerini oluşturan parametreler ile ilgili değişkenlere katkıda bulunmak amacı ile bu çalışma planlandı. GEREÇ-YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya 155 hasta dahil edilmiş olup 50'si dermatolojik muayene bulguları ile tanısı konulan psoriazis, 55'i CASPAR çalışma grubunun PsA için tanımladığı kriterleri dolduran PsA hastası ve 50'si de ACR/EULAR 2010 RA sınıflandırma kriterlerine uyan, seropozitif RA hastaları idi. Tip 2 DM, gebelik ve 18 yaşından küçük olmak çalışmadan dışlanma kriteri olarak kabul edilmişti. Metabolik sendrom tanısı TEMD Metabolik Sendrom Çalışma Grubu'nun önerdiği 2005 kriterlerine göre kondu. Hastaların kardiyovasküler risk faktörleri ve metabolik sendrom ile ilişkili parametreleri değerlendirildi. BULGULAR: Üç grup kendi arasında demografik verileri açısından karşılaştırıldığında RA grubunda diğer iki gruba kıyasla hastaların ortalama yaşı, başlangıç yaşı ve tanı yaşı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p değerleri sırası 0,002-0,000-0,000). Ortalama psoriazis süresi PsA grubunda 14, 7±10,2 yıl, psoriazis grubunda 12,1±11,7 yıl olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,000). Ortalama artrit süresi açısından RA grubu PsA'ya göre daha uzun artrit süresine sahipti (p=0,000). Kardiovaskuler risk faktörleri ve metabolik sendrom tanı kriterleri açısından gruplar karşılaştırıldığında metabolik sendromun kilit noktasını oluşturan insülin direnci her üç grupta da benzer sıklıkta saptanmıştır (%70, %64, %66). Dislipidemi için bakılan trigliserid yüksekliği ve HDL kolesterol düşüklüğü için gruplar arasında anlamlı fark saptanmış olup trigliserid yüksekliği psoriazis ve PsA'da (sırası ile %34, %32,7) RA grubuna (%16) göre daha yüksekti (p=0,045). Düşük HDL kolesterole sahip hasta sayısı RA grubunda diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha fazla gözlendi (p=0,016). Hipertansiyon oranı RA grubunda %38 olup psoriazis ve PsA'dan (sırasıyla %16, %20) daha yüksek bulundu (p=0,011). Hastalık aktivitesini takipte kullanılan parametrelerden CRP ve HAQ RA grubunda daha yüksek saptandı. SONUÇ: Çalışmaya dahil edilen her üç grupta da genel popülasyondan daha yüksek oranlarda metabolik sendrom olduğu görüldü. Çalışmanın retrospektif olması, cinsiyet ve yaşa göre eşit dağılmaması, hasta sayılarının az olması nedeni ile gruplar arasında farklılıklar saptanmamış olabileceğinden eşit dağılım gösteren daha geniş popülasyonlarda çalışmanın tekrarlanmasının uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our aim is in this study to show relationships between metabolic syndrome and chronic low grade inflamatuary diseases, to determine frequency of metabolic syndrome in psoriazis and psoriatic arthritis against romatoid arthritis and to contribute metabolic syndrome parameters. MATHERİALS-METHODS: 155 patients were included in this retrospective study. Fifty patients were psoriazis who are diagnosed by dermatological examination, fifty five patients were PsA, and PsA was diagnosed according to the CASPAR study group criteria. Fifty patients were seropositive RA, and RA was diagnosed according to the ACR/EULAR 2010 classification criteria. Exclusion criterias were type to 2 DM, pregnancy and under 18 years old. Metabolic syndrome was diagnosed by the 2005 criteria of TEMD study group of metabolic syndrome. Cardiovascular risk factors and metabolic syndrome associated parameters were evaluated. RESULTS: Patients mean age, age at onset disease and diagnosing age of disease in the RA group were significantly higher compared with the psoriazis and PsA (p values 0,002-0,000-0,000; respectively). Duration of psoriazis was 14,7±10,2 years in the PsA group and 12,1±11,7 years in the psoriazis group. Comparisons of the duration of psoriazis revealed significant difference between psoriazis and PsA (p=0,000). Duration of atrhritis were significantly longer in the RA group compared with the PsA group (p= 0,000).Insulin resistance showed no significant difference between the three groups (%70, %64, %66). Elevated triglyceride levels were higher in the psoriazis and PsA compared with the RA groups (%34, %32,7, %16; respectively and p=0,045). Hypertension ratio was %38 in the RA group and it was higher in the than PsA and psoriazis (p=0,011). CRP and HAQ which are parameters for used in the follow up disease activity were higher in the RA group. CONCLUSİONS: In all three groups which were included in the study, the metabolic syndrome were shown to be higher rate than the general population. The differences between the groups could not be detected because of the small number of patients, and to be retrospective study, and not equal distribution the population was evenly by age and gender. It would be appropriate to repeat the study in wider population that is equal distribution.