Acil servise başvuran pulmoner emboli şüpheli hastalarda yatak başı akciğer ultrasonografisinin tanısal rolünün belirlenmesi
Determining the diagnostic role of bedside thorax ultrasonography in patients with pulmonary embolism suspicion in emergency service
- Tez No: 480869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Mortalitesi yüksek bir hastalık olan PE tanısında kullanılan pulmoner anjiografi ve BTA gibi tanı yöntemleri yüksek maliyetli olup ulaşım da herzaman mümkün olamamaktadır. Ayrıca hastanın taşınmasını gerektirmektedirler. PE acil antikoagülasyon gerektiren ölümcül bir durum olduğundan ucuz, hızlı ve kolay uygulanabilen bir tanısal bir yönteme ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: Bu çalışma yatak başı AU'nun PE tanısındaki rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmada ilk değerlendirmede PE düşünülen hastalara yatak başı AU uygulanarak A çizgisi, B çizgisi, kama işareti, şerit çizgisi, sinüzoidal işaret, plevral efüzyon ve stratosfer bulgusu araştırıldı. Doğrulama testi olarak BTA kullanılarak sonuçlar AU bulguları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 100 hastanın 38 (%38) tanesinde pulmoner emboli tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Current diagnostic methods for pulmonary embolism such as pulmonary angiography, and computed tomography angiography are costly, not immediatelly accessable. Also they need transportation. Pulmonary embolism is a mortal disease that must be anticoagulated immediatelly. So there is a need for a fast, cheap and easy diagnostic method. Aim: We conducted this study to determine the role of bedside lung ultrasonography in diagnosis of pulmonary embolism in emergency department. Materials and methods: The patients with suspected pulmonary embolism at the initial assesment were evaluated with bedside lung ultrasonography for searching for A lines, B lines, pleural effusion, sinusoidal sign, consolidation, wedge sign and shred sign. We used computed tomography angiography as comfirmatory test and compared the results with bedside lung ultrasound findings. Results: Pulmonary embolism was detected in 38(%38) of 100 patients.