Primer hipertansiyon hastalarında eşlerin tedavideki rolü ve uyum düzeyleri üzerine etkisi
The role of primary hypertension patients' wives in treatment and comliance levels
  1. Tez No: 480906
  2. Yazar: SÜMEYYA HAVVA KOKAÇYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN YENGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Aile hekimlerinin poliklinikte en sık karşılaştığı kronik hastalık hipertansiyondur (HT). Bu araştırmada hipertansif hastalara ve yakınlarına verilen eğitimin, hastaların uyum düzeylerini, HT ile ilgili farkındalık düzeylerini, kan basınçlarını ve yaşama tarzlarını ne derecede etkilediğini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Randomize, kontrollü, müdahale araştırması olarak planlanan çalışmamız 2017 yılında, polikliniğe başvuran primer hipertansiyon hastalığı tanısı almış, 108 erkek hastayla yapıldı. Hastalar 56 tanesi vaka, 52 tanesi ise kontrol grubu olarak randomize edildi. Her hastanın kan basıncı (KB) ölçüldü, eşlerin tedavi hakkındaki tutum, davranış ve desteklerini ve hastaların alışkanlıklarını inceleyen bir anket ve Morisky İlaç Tedavisine Uyum Ölçeği doldurtuldu. Bütün hastalara ilk başvuru anında ve sonraki kontrollerinde çeşitli kılavuzlardan yaralanarak hazırlamış olduğumuz hipertansiyon bilgilendirme kılavuzu yazılı olarak verildi. HT ile ilgili sözel ve görsel eğitim verildi. Hastalar 3 ay boyunca izlendi ve bu süreç boyunca vaka grubundaki hastaların eşlerinin cep telefonlarına haftada 2 kez HT ile bilgilendirici kısa mesaj gönderildi. 3. ayın sonunda tüm hastaların KB'si tekrar ölçüldü, anketler tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension (HT) is the chronic disease most frequently encountered by family physicians in the outpatient clinic. In this study, we aimed to investigate the effect of education given to hypertensive patients and their relatives on the degree of compliance, awareness, blood pressures and lifestyles of patients Methods: Our study, planned as a randomized, controlled intervention study, was conducted in 2017 with 108 male patients who had been diagnosed with primary hypertension disease who applied to polyclinics. Patients were randomized into 56 patients as a case and 52 as a control group. Each patient's blood pressure (BP) was measured, a questionnaire surveying the attitudes, behaviors and supports of the spouses about treatment and patients' habits, and the Morisky Compliance Scale were filled. At the time of initial admission and every follow-up visits, all patients were given an written information guide which was prepared by following various guidelines. Verbal and visual education about HT was given. Patients were monitored for 3 months and an informative text message was sent twice a week to the mobile phone of the spouses of the patients in the case group during this process. At the end of the third month, all patients were re-measured for BP, and the questionnaires were reapplied.