Sivas il merkezindeki diş hekimlerinin kompozit rezin polimerizasyonu ile dental ışık cihazlarına yaklaşımları ve kullanılan ışık cihazlarının güvenilirliklerinin araştırılması
Approaches of polymerization of the composite resin with dental light curing unit by dentists in the city center and investigate the reliability of usei̇ng light curing units
  1. Tez No: 480928
  2. Yazar: FATMA TUTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM EREN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Sivas il merkezindeki diş hekimlerinin kompozit rezin polimerizasyonu ve ışık cihazlarına yaklaşımlarını incelemek, ayrıca kullanılan ışık cihazlarının ışık şiddetini ve bu cihazlar kullanılarak polimerize edilmiş kompozit örneklerinin yüzey sertlik derecelerini ölçerek ışık cihazlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Sivas il merkezindeki tüm özel klinikler, Sivas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde bulunan ( sadece Restoratif Diş Tedavisi, Çocuk Diş Hekimliği, Endodonti, Protetik Diş Tedavisi ve Ortodonti Ana Bilim Dallarında çalışan) tüm diş hekimlerine bir anket uygulanmıştır. Ankette, diş hekimlerine sosyodemografik özellikleri, kompozit rezin polimerizasyonu ve ışık cihazları ile ilgili sorular sorulmuştur. Ardından, diş hekimlerinin kullanmakta olduğu ışık cihazlarının gücü bir radyometre ile ölçülmüştür. Son olarak, bu cihazlarla polimerize edilen kompozit rezin örneklerinin Vickers yüzey sertliği ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar Varyans Analizi, Tukey Testi ve Man Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya toplam 128 diş hekimi katılmıştır. Katılanların 79'u erkek, 49'u kadındır. Yaş değerleri 32,86 9,38 olarak bulunmuştur. Çalışmada 121 adet ışık cihazı değerlendirilmiştir. Cihazların %10,7'sinin ışık yoğunluğu kabul edilebilir değer olan 400 mW/cm2'nin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, purpose is made by examine dentist in city center of Sivas approach to composite resin polymerization and light curing units, also the light intensity of the light curing units being used and the measuring by surface hardness of the composite sample was polymerized using these devices to evaluate the light curing units. In this study, a survey was implemented to all dentists that working in the city center of Sivas's private clinics, Sivas Oral and Dental Healt Center and Cumhuriyet University Faculty of Dentistry (only workers in Restorative Dentistry, Pediatric Dentistry, Endodontic Dentistry, Prostodontic Dentistry and Orthodontics). In the survey, questions about socio-demographic characteristics of the dentists, polimerization of composite resins and light curing units have been asked to dentists. Then, the light intensity of the light curing units which using the dentists have been measured by a radiometer. Finally, Vickers surface hardnes measurements of composite resin samples polymerized with these devices have been made. Results were evaluated using Analysis of Variance, Tukey test and Mann-Whitney U test. A total of 128 dentists participated in the study. Participants are 79 male and 49 female. Age values were found as 32,86 ± 9,38. 121 light curing units were evaluated in the study. 10.7% of the light intensity of the device acceptable value of 400 mW/cm2 was found below.