Lokal ve sistemik olarak uygulanan propolisin implant stabilitesine etkisinin mekanik testlerle incelenmesi
Evaluation of the impact of locally and systemically applied propolis on implant stability by mechanic tests
- Tez No: 480941
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YELER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İmplant, genel tıp alanındaki kullanımıyla eksik bir doku ya da organın yerine konan, doğal ya da yapay materyal anlamına gelir. Dental implant ise eksik bir veya birden fazla dişin rekonstrüksiyonunda protetik restorasyona destek olan yapı için kullanılan ifadedir. Osseointegrasyon kavramı, canlı kemik dokusu ile yükleme altındaki implant yüzeyi arasında, fibröz doku olmaksızın direkt yapısal ve işlevsel bağlantı olarak tanımlanmıştır. Kemik iyileşmesine olumlu ya da olumsuz yönde etki eden pek çok lokal ve genel faktör bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, kemik iyileşmesi üzerine etkili olan faktörler arasında serbest radikallerin de bulunduğunu göstermektedir. Biyolojik etkileşimlerin en yoğun gözlendiği iyileşmenin erken döneminde serbest radikallerin meydana geldiğini ve bu radikallerin kemik iyileşmesi üzerine olumsuz etkilerinin olduğunu belirten çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kemik formasyonunu ve yara iyileşmesini hızlandırıcı, kemik dansitesini arttırıcı etkisi bulunan propolisin, osseointegrasyon ve implant stabilitesi üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmada toplam 24 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Çalışma 3 gruptan oluşmuştur. Tüm gruplarda tibia proksimal metafiz bölgesinde 3,5 mm çap ve 10 mm uzunlukta implantın yerleşeceği yuva, firma önerisi doğrultusunda yeterli izotonik solüsyon irrigasyonu altında ve 600-1000 rpm devir hızlarında, implant frezleri sırasıyla kullanılarak yeterli genişliğe getirilmiştir. Kontrol Grubu: Hazırlanan yuvaya sadece dental implant yerleştirilmiştir (n=8). 1. Deney grubu: Hazırlanan yuvaya solüsyon halindeki propolis (dimetil sülfoksitte (DMSO) çözülüp serum fizyolojikte seyreltildikten sonra) uygulanarak dental implant yerleştirilmiştir (n=8). 2. Deney Grubu: Sistemik olarak (oral gavaj yolu ile 200 mg/kg/gün) propolis uygulanan tavşanlarda hazırlanan yuvaya dental implant yerleştirilmiştir (n=8). Deney hayvanları 28. günde sakrifiye edilmiştir. İmplantın yerleştirildiği gün ve sakrifikasyon günü rezonans frekans analizi yapılmış ve sakrifikasyon günü rezonans frekans analizinden sonra çıkarma tork testi uygulanmıştır. Rezonans frekans analizi sonuçlarına göre; uygulama günü en yüksek değerlere sahip grup kontrol grubu, en düşük değerlere sahip grup sistemik grup iken, 28. günde gruplar arası fark önemsiz bulunmuştur. 1. gün ve 28. gün arası rezonans frekans analizi sonuçları karşılaştırıldığında, en belirgin fark sistemik grupta görülmüştür. Çıkarma tork testi sonuçlarına göre en yüksek değerler sistemik grupta, en düşük değerler kontrol grubunda görülmüştür. Bu sonuçlar propolisin, özellikle sistemik olarak uygulandığında implant stabilitesi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Implants, in the use of general medicine, means the replacement of missing tissue or organ with a natural or artificial material.“Dental implant”phrase is used to express the reconstruction of lacking one or more teeth that used to support a prosthetic restoration. The concept of osseointegration is defined as the structural and functional connection without fibrous tissue, between the bone tissue and the implant surface under load. There are many factors, local and general, that have positive or negative effects on bone healing. Recent studies show that, free radicals are among the factors that influence the bone healing. Studies indicate that free radicals form at the early phases of recovery when biological interactions are at the most intense, and these radicals have negative effects on bone healing. This study is planned presuming propolis could have positive effects on osseointegration and implant stability due to its antioxidant nature, its effects on accelerating the bone formation, wound healing and increasing the bone density. A total of 24 New Zealand white rabbits were used in the study. Study consisted of three groups. At all groups. slots on proximal metaphyseal region of tibia to place implants with 3.5 mm in diameter and 10 mm in height, were prepared under the vii sufficient saline irrigation and in accordance with the company's proposal using burs at 600-1000 rpm. Control Group: Only dental implants were placed in the prepared slot (n = 8). 1. Experimental Group: propolis solution (dissolved in dimethyl sulfoxide (DMSO) and diluted in saline solution) was applied then the dental implants were placed in the slots (n = 8). 2. Experimental Group: propolis was applied systemically (by oral gavage 200 mg / kg / day) and dental implants were placed in the slots prepared (n = 8). Animals on experiment were sacrificed at 28th day. Resonance frequency analysis was performed on the day implants are placed and both resonance frequency analysis and removal torque test were performed on the sacrification day. According to the results of resonance frequency analysis, while group with highest scores was control group and the group with lowest scores was systemical group on operation day, the difference was unimportant on the 28th day. Difference between the results of resonance frequency analysis on 1st and 28th days was the most prominent on the systemical group. According to the results of the removal torque test, systemical group had the highest scores and the control group had the lowest. These results suggest that the propolis may have a positive effect on implant stability, especially if applied systemically.