Astımlı hastalarda astım-koah overlap (AKO) sıklığı
The frequncy of asthma-COPD overlap (ACO) among asthma patients
- Tez No: 480964
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ŞABAN TÜRKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada astımlı hastalarda AKO'lu olgu sıklığını saptamak ve bu olguları astımlı olgularla demografik ve genel klinik özellikler, komorbidite, atak sayısı, sağ kalım süresi, hastane yatışı açısından karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Takip polikliniği tarafından izleme alınmış 2742 astım hastasının dosyası retrospektif olarak incelenmiş 2010-2017 tarihleri arasında poliklinik başvurusu olan en az son 2 yıl içinde en az 3 kez solunum fonksiyon testi ile kontrol yapılmış olan 338 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar öncelikle AKO ve Astım olarak tanımlanmış AKO sıklığı belirlenmiş ve iki grup kıyaslanmış; daha sonra ise AKO, persistan astım ve non-persistan astım olarak gruplara ayrılmış ve özellikler açısından kıyaslama yapılmıştır. Bu çalışmada astımlı hastalarda AKO sıklığı %11,8 olarak bulunmuş erkek cinsiyet, sigara öyküsü, hastalık tanı yaşı ve ileri yaş ile AKO tanısı alma olasılığının arttığı saptanmış; yaş için; 57,5 yaş ve üstü, sigara kullanımı için 14 SPY ve üstü ve hastalık başlangıç yaşı olarak 40,5 yaş ve üstü sınır değerler olarak belirlenmiştir. AKO'lu hastaların astımlı (persistan ve non-persistan) hastalara göre daha yüksek Charlson komorbidite skoruna sahip oldukları görülmüştür. AKO'lu hastalarda allerjik komorbidite sıklığının astımlı hastalara nazaran düşük olduğu saptanmıştır. AKO'lu hastaların her iki astım grubuna göre hem ilk hem son başvuruda daha düşük spirometrik parametrelere sahip oldukları; yüksek doz İKS ihtiyacı oldukları saptanmıştır. Sağ kalım süresi, hastane yatış sayıları, atak sayıları, tanı anındaki semptomlar, fizik muayene bulguları, deri prick test pozitifliği, akciğer grafi bulguları Ig E değeri, periferik kanda eozinofil sayı ve yüzdesi açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency of asthma-chronic obstructive pulmonary disease overlap (ACO) among patients with asthma, and to compare the demographic and general clinical features, comorbidities, number of attacks, survival rates, and number of hospitalization of the patients. A total of 2742 asthma patients who were followed in the outpatient clinic of Gazi University Medical School, Department of Chest Diseases were screened retrospectively. The study group comprised 338 patients who admited between 2010 and 2017 years and had at least 3 pulmonary function tests within the last two years. Having diagnosed the patients with ACO and asthma, the frequency of ACO were determined, and the two groups were compared in terms of the clinical features. Besides, asthma patients were allocated into two groups as persistent asthma and non-persistent asthma. The two groups were compared in terms of characteristics. In this study, the frequency of ACO among asthma patients was found to be 11,8%. Male gender, smoking, age of diagnosis, and older age were found to increase the likelihood of acquiring the diagnosis of ACO. Being older than 57,5 years of age, smoking more than 14 pack-year, , and over the age of 40,5 years of disease onset were determined as the treshold values. Patients with ACO had higher Charlson comorbidity scores than patients with asthma (persistent and non-persistent). The frequency of allergic comorbidities in patients with ACO was lower than in asthma patients. Patients with ACO had lower spirometric parameters both at the first and last admissions than both asthma groups, and they required higher doses of inhaler corticosteroids. No significant difference was observed between the groups in respect of survival time, number of hospitalization, number of attacks, symptoms at the diagnosis, physical examination findings, skin prick test positivity, chest X-ray findings, Ig E levels, peripheral eosinophil count, and eosinophil percentage.