Preoperatif nötrofil lenfosit oranının mesane tümörünün evre ve derecesini tespitindeki prediktif değeri
The predictive value of preoperative neutrophil to lymphocyte ratio in the determination of the stage and grade of the bladder tumors
- Tez No: 480968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH TANGAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:Periferik kanda tespit edilen mutlak nötrofil değerinin mutlak lenfosit değerine bölünmesi ile oluşturulan nötrofil lenfosit oranı (NLO), çeşitli inflamatuar ve malign hastalıklarda prognostik bir parametre olarak kullanılmaktadır. Biz de bu çalışmada preoperatif NLO'nun mesane tümörünün evre ve derecesini tespitindeki prediktif değerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:2006-2015 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'nda TUR-MT operasyonu uygulanan hastaların klinikopatolojik değişkenleri; yaş, cinsiyet, patoloji sonuçları ve operasyon öncesi bakılan tam kan sayımı bilgileri hasta kayıt sisteminden ve klinik kayıtlarından elde edildi. Hastaların patolojik tanıları; tümör negatif, Ta düşük grade, Ta yüksek grade, T1 düşük grade, T1 yüksek grade ve T2 yüksek grade olarak; Ta ve T1olarak; kas invaziv olmayan vekas invaziv olarak; kas invaziv olmayan yüksek grade ve kasinvaziv yüksekgrade olarak; tümör negatif ve tümör pozitif olarak; Avrupa Üroloji Kılavuzu'nun Ta ve T1 mesane tümörlü hastalar için olan risk sınıflamasına göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve en yüksek riskli olarak ayrılıpNLO değerleri arasındaki ilişki araştırıldı.T2 yüksek grade hastalarda NLO değeri için ROC analizi yapıldı. Bulgular: 302 hasta ile gerçekleştirilen bu araştırmadaki hastaların 239'u (%79,1) erkek, 63'ü (%20,9) kadın hastadan oluşmaktaydı. Hastaların 52'sinin (%17,2) patoloji sonucu tümör negatif, 84'ünün (%27,8) Ta düşük grade, 7'sinin (%2,3) Ta yüksek grade, 81'inin (%26,8) T1 düşük grade, 48'inin (%15,9) T1 yüksek grade ve 30'unun (%9,9) T2 yüksek grade olarak raporlandı. Bu patoloji sonuçlarına göre hastaların 220'si (%72,8) kas invaziv olmayan mesane kanseri, 30'u (%9,9) kas invaziv mesane kanseri tanısı alan hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların genel yaş ortalaması 65,48±10,28 iken, erkeklerde 66,02±10,28, kadınlarda 63,43±11,26 olarak ölçüldü. Hastaların genelinde NLO değeri 2,36±0,82, erkeklerde 2,37±0,81, kadınlarda 2,35±0,86olarak hesaplandı. Cinsiyet NLO değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,885).
Özet (Çeviri)
Purpose: The neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) which is calculated by dividing the absolute neutrophil number by the absolute lymphocyte number in peripheral blood is used as a prognostic parameter in various inflammatory and malign diseases. In this study, we aimed to determine the predictive value of preoperative NLR in detecting the stage and grade of bladder tumor. Material and Method: The clinicopathologic variables, age, gender, pathological results and pre-operative complete blood count data of the patients who underwent Transurethral Resection of Bladder Tumor (TURBT) at The Department of Urology in Ufuk University Medical Faculty Hospital between 2006-2015 were obtained from the registries and clinical records of the patients. The pathological diagnoses of the patients were classified as tumor negative, Ta low grade,Ta high grade, T1 low grade, T1 high grade and T2 high grade; Ta and T1; non-muscle invasive and muscle invasive; non-muscle invasive high grade and muscle invasive high grade; tumor negative and tumor positive; and also classified as low risk, intermediate risk, high risk, and highest risk according to the risk classification of The European Association of Urology Guidelinesfor Ta and T1 bladder cancer cases; the relationship between them and NLR values was investigated. The ROC analyses for NLR values were performed in T2 high grade patients. Results: This study was performed with 302 patients, consisting of 239 (79,1%) male and 63 (20,9%)female patients. According to the pathological results, 52 (17,2%) of the patients were tumor negative, 84 (27,8%) of them had Ta low grade, 7 (2,3%) of them had Ta high grade, 81 (26,8%) of them had T1 low grade, 48 (15,9%) of them had T1 high grade and 30 (9,9%) of them had T2 high grade tumors. According to these pathological results, 220 (72,8%) of the patients had non-muscle invasive bladder cancer and 30 (9,9%) of the patients had muscle invasive bladder cancer. The mean age of the patients was 65,48±10,28 (66,02±10,28 in males and 63,43±11,26 in females). The mean NLR value of the patients was calculated as 2,36±0,82 (2,37±0,81 for male patients and 2,35±0,86 for female patients). There was no statistically significant relationship between gender and NLR value (p=0,885).