Sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan böbrek iskem-reperfüzyon modelinde allopurinolün ve deoksikoformisinin böbrek dokusu lipid peroksit ve ATP düzeylerine etkisi
The Effect of administering deoxycoformycin and allopurinol therapy on tissue ATP and MDA levels before developing experimental renal ischemia and postischemia reperfusion in rats
- Tez No: 48097
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sıçanlarda deneysel olarak böbrek iskemisi ve iskemiyi takiben reperfüzyon modeli oluşturulmadan önce uygulanan deoksikoformisin ve allopurinol tedavisinin doku ATP ve MDA düzeylerine etkisi araştırıldı ve tedavilerden hangisinin bu parametrelere daha etkili olabileceği incelendi. Deoksikoformisin ve allopurinol reperfüzyon döneminde artan MDA oluşumunu istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaltırken, (sırasyıla p0.05).
Özet (Çeviri)
123 7. SUMMARY In this study, the effect of administering deoxycoformycin and allopurinol therapy on tissue ATP and MDA levels before developing experimental renal ischemia and postischemia reperfusion in rats was searched and examined among those which therapy would be more effective on these parameters. During the reperfusion period, deoxycoformycin and allopurinol increased the ATP levels. The increase of ATP in deoxycoformycin therapy was statistically significant but in allopurinol therapy it was not (p0.05, respectively). Deoxycoformycin and allopurinol decreased the levels of MDA, which were increased in reperfusion period.