Hiperbarik oksijen ile tedavi edilen radyoterapi ilişkisiz hemorajik sistit olgularının retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 480998
  2. Yazar: HANDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Üroloji, Marine and Underwater Medicine, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada öncelikli olarak kemoterapi veya immünoterapi uygulaması sonrası gelişen hemorajik sistit olgularında, hiperbarik oksijenin bir tedavi ajanı olarak etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer amaçları; tedavinin yararını etkileyen seans sayısı, birlikte uygulanan tedaviler, hastalığa eşlik eden faktörler gibi etkenlerin belirlenmesi ve radyoterapi ilişkisiz hemorajik sistit endikasyonunun Sağlık Bakanlığı'nın Hiperbarik Oksijen Tedavisi Yönetmeliği'nin endikasyon listesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme kapsamına alınması için bilimsel veri oluşturmaktır. Hastalar ve Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı kayıtları incelenerek, 2000-2017 yılları arasında farklı etyolojilerle kemoterapi ve/veya kemik iliği transplantasyonu uygulaması sonrasında gelişen hemorajik sistit nedeniyle hiperbarik oksijen tedavisi gören 25 hastanın bilgileri dosya ve otomasyon sistemleri üzerinden tarandı. Hastaların tedaviye yanıtları başvuru anındaki ve tedavi sonrasındaki hemorajik sistit derecelendirmesi göz önüne alınarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 16'sı (%64) erkek, 9'u (%36) kadındı. Kadın hastaların yaş aralığı 7-54 yıl, yaş ortalaması 23,7±13,3 yıl (medyan=21,0); erkek hastaların yaş aralığı 9-32 yıl, yaş ortalaması ise 15,3±5,6 yıl (medyan=14,5) olarak saptandı. İki cinsiyet grubunun yaşları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı düzeydeydi (p=0,033). Tedaviye alınan 25 hastanın 7'sinde (%28) klinik değişiklik görülmezken (haliyle), 7'sinde (%28) kısmi iyileşme görülmüş (salah), 11 hasta (%44) tam iyileşme (şifa) ile taburcu olmuştur. Hiçbir hastada klinik kötüleşme görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The first aim of this study was to determine the efficiency of hyperbaric oxygen as a treatment agent in hemorrhagic cystitis cases after chemotherapy or immunotherapy application. Other aims of this study are to determine other factors associated with success of treatment such as number of sessions, co-administered treatments, other factors associated with disease..etc. and to create a scientific data for including hemorrhagic cystitis unrelated to radiotherapy in the indications list of the Ministry of Health's Regulation on Hyperbaric Oxygen Therapy indications and in the coverage of social health insurance. Patients and Methods: Istanbul Universty, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Underwater and Hyperbaric Medicine's records were examined and information of 25 patients who had hyperbaric oxygen therapy due to hemorrhagic cystitis developed after application of chemotherapy and / or bone marrow transplantation with different etiologic agents between 2000 and 2017 were scanned via file and automation systems. The treatment responses of the patients were compared by considering the hemorrhagic cystitis rating at the time of admission and after treatment. Results: 17 (%66) of the patients were male and 9 (%34) were female. Age range of female patients is 7-54 years, average age is 23.7 ± 13.3 years (median = 21.0); the age range of male patients was 9-32 years and the mean age was 15.3 ± 5.6 years (median = 14.5). The difference between the ages of the two genders was statistically significant (p = 0.033). Partial healing was observed in 7 patients (%28) while 11 patients (%44) had complete recovery and 7 of the treated patients (%28) had no clinical changes. No clinical impairment was observed in any patient.