Laringeal ve nazofaringeal kist ve karsinomlar arasında glutatyon S-transferaz kappa 1, vasküler endotelyal büyüme faktörü ve kaspaz-3 belirteçlerinin immünhistokimyasal boyanma farklılığının araştırılması
- Tez No: 481038
- Danışmanlar: UZMAN KAYHAN BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Laringeal ve nazofaringeal kist ve karsinomlar günlük pratikte giderek daha çok karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada larinks ve nazofarinks kistleri ile laringeal skuamoz hücreli karsinom (SHK) ve nonkeratinize nazofaringeal karsinom (NKNK) arasında Glutatyon S-Transferaz Kappa 1 (GSTK1), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve Kaspaz-3 biyobelirteçlerinde immünhistokimyasal olarak boyanma farklılığı veya benzerliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz adet nazofarinks ve larinks yerleşimli kist, 25 adet laringeal SHK, 10 adet NKNK olgusu belirlendi ve 9 adet normal mukoza preparatı da çalışmaya dahil edildi. Olgular kist, SHK, NKNK ve normal olmak üzere dört gruba ayrıldı. Her gruptaki vakalara ait bloklara GSTK1, VEGF ve Kaspaz-3 belirteçleri immünhistokimyasal olarak uygulandı. Epitelyal komponent, endotelyal hücreler ve inflamatuvar hücrelerde boyanma yoğunluğu değerlendirildi. Boyanma gözlenmeyen olgular skor 0 (negatif), hafif şiddette boyanma 1+ ve şiddetli boyanma 2+ olarak ışık mikroskobunda skorlandı. Bulgular: GSTK1, VEGF ve Kaspaz-3 ile kist ve normal grup arasında epitel, endotel ve inflamatuvar hücrelerde anlamlı boyanma farkı saptanmadı (p>0,05). SHK ile normal grup arasında her üç belirteç ile endotelde boyanmada anlamlı farklılık saptanırken (p0,05). Sonuç: Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ile laringeal SHK ve NKNK olgularının GSTK1, VEGF ve Kaspaz-3 belirteçleri bazında laringeal ve nazofaringeal kistler ile ilişkisi desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We experience laryngel and nasopharyngeal cyst and carcinomas very often in our daily practice. In this study we aim to determine any significant difference or similarity between laryngeal squamous cell carcinomas (SCC) nonkeratinizing nasopharyngeal carcinomas (NKNC) and nasopharyngeal/laryngeal cysts by scoring immunohistochemical expressions of Glutathione S Transferase Kappa 1 (GSTK1), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Caspase-3. Matherial and Method: The specimens was composed of laryngeal and nasopharyngeal cysts (19 cases), laryngeal SCCs (25 cases), NKNCs (10 cases) and normal mucosal tissue (9 samples). Cases were categorized in four groups as cyst, SCC, NKNC and normal. Immunohistochemical analyses were performed for GSTK1, VEGF and Caspase-3. Staining was interpreted in epithelial cells (including carcinoma cells), vascular endothelial and inflammatory cells. Specimens were scored based on the intensity of expression, as 0 for negative staining, 1+ for mild and 2+ for strong staining. Results: We found no statistically significant relationship between cyst and normal group (p>0,05). There were statistically significant relationship between SCC-normal and cyst-normal groups, on the basis of expression of GSTK1, VEGF and Caspase-3 in endothelial cells and VEGF in epithelial cells (p0,05). Conclusion: This study demonstrated that laryngeal SCCs and NKNCs are not associated with laryngeal and nasopharyngeal cysts in the basis of GSTK1, VEGF and Caspase-3 expression.