Fasiyal sinir hasarı sonrası plateletten zengin plazmanın iyileşme üzerine etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak incelenmesi: Deneysel hayvan çalışması
Electrophysiological and histopathological study of platelet rich plasma effect on recovery after facial nerve injury: An experimental animal study
  1. Tez No: 481065
  2. Yazar: TUĞÇE ULUSAL
  3. Danışmanlar: DR. RAUF OĞUZHAN KUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Fasiyal sinir travmatik hasarının tedavisi klinikte önemli bir yer tutmakta ve farklı tedavi modaliteleri geliştirmek için her geçen gün literatüre yeni çalışmalar eklenmektedir. Bu tez çalışmasında, son yıllarda yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileriyle geniş kullanım alanı bulan trombositten zengin plazmanın (yaygın kullanılan adı ile PRP) fasiyal sinir rejenerasyonu üzerine etkilerini, elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak araştırmayı amaçladık. Materyal – Metod: Çalışmada 12 adet Wistar rat kullanıldı. Dört tane rat PRP hazırlanması için gerekli tam kanı sağlamak üzere sakrifiye edilirken, sekiz ratın sol fasiyal sinirleri çalışma, sağ fasiyal sinirleri kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma grubunda; 'Crush injury' modeli ile hasarlanan rat fasiyal sinirlerinin hasar bölgesine PRP uygulandı. Her ratın fasiyal sinir fonksiyonları; hasarlanma öncesi, hemen sonrası ve sekizinci haftada elektrofizyolojik olarak değerlendirildi. Ardından sakrifiye edilen ratların fasiyal sinirleri histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Çalışma grubu ile kontrol grubu fasiyal sinir fonksiyonlarının hasarlama öncesi ve hemen sonrası yapılan elektrofizyolojik karşılaştırmasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Sekizinci haftada iyileşme miktarını karşılaştırmak için yapılan elektrofizyolojik incelemede, PRP uygulanan grubun istatistiksel olarak anlamlı oranda daha iyi düzelme gösterdiği izlendi. Sakrifiye edilen ratların histopatolojik incelemesinde, çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az ödem, aksonal makrovakuolizasyon ve aksonal dejenerasyon izlenirken, vasküler konjesyon için kontrol ve çalışma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç: Fasiyal sinir travmatik hasarında, hasar bölgesi üzerine PRP uygulamasının iyileşme üzerine olumlu etkisi hem elektrofizyolojik olarak gösterilmiş, hem de histopatolojik olarak aksonal makrovakuolizasyon, ödem ve aksonal dejenerasyon PRP grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha az bulunmuştur. Otojen olması, kısa sürede hazırlanabilmesi ve iyileşme üzerine olumlu etkileri göz önüne alındığında, fasiyal sinir travmatik hasarında PRP uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Treatment of traumatic facial nerve injury is important in clinical practice and new studies are taking place continually in order to develop new treatment models. In this study we aimed to evaluate the effect off platelet-rich plasma which is recently widely used because of its beneficial impact on wound healing process of facial nerve regeneration in the electrophysiological and histopathological aspects. Material – Methods: Twelve Wistar rats in total were used in the study. Four rats were sacrificed to obtain required whole blood sample. Left facial nerves were determined as the study group whereas right facial nerves were labeled as the control group of the remaining eight rats. PRP was applied to rats' facial nerves in the study group that were injured by the 'Crush Injury' model.Each rat's facial nervefunction was evaluated electrophysiological before, immediately after and on the eight week after the injury. Then facial nerves of the sacrificed rats were examined histopathologically. Results: Comparison of facial nerve function before and immediately after the injury electrophysiologically; there was no significant difference statistically between the study and control groups. At the eight week's recovery comparison of two groups electrophysiologically, PRP received group was found to have better improvement pattern that was significant statistically. Histopathological study of sacrificed rats showed statistically significant less edema, axonal macrovascularization and axonal degeneration in the study group but there was no difference for vascular congestion significant statistically. Conclusion: For traumatic facial nerve injury, PRP injection to the side of the injury was found to have a statistically significant beneficial effect on regeneration both electrophysiologically and histopathologically for axonal degeneration, axonal macrovascularization and edema comparing to the control group. PRP is otogen, prepared in a short time period and has beneficial effects on the healing process that can be advised to use for the traumatic facial nerve injury.