Çalışan bireylerde tükenmişlik sendromu : Bir inceleme
Employee burnout: A research
- Tez No: 481098
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Çalışan bireylerin iş yerlerinde karşılaştıkları fiziksel ve psikolojik zararlar daima önemini korumakla birlikte, özellikle hizmet sektörü çalışanlarının yaşadığı psikolojik problemlerden biri olan tükenmişlik sendromu 1970'lerden itibaren sağlık sektörü çalışanlarından başlayarak araştırılmış olup, günümüzde birçok çalışanın yaşadığı ciddi bir problem haline gelmiştir. Tükenmişlik sendromunun hem bireyler hem de çalıştıkları örgütlere verdikleri zararlar bu kavramın araştırılması gerekliliği doğurmuş olup, bu tez çalışmasında tükenmişlik sendromunun nasıl ortaya çıktığı, tanımı, belirtileri, sonuçları ve nasıl baş edilmesi gerektiğine dair derinlemesine yapılan literatür taramasından sonra; tükenmişlik sendromuna neden olarak gösterilen bireysel sebeplerden demografik değişkenler, kişilik ve sosyal destek değişkenlerinin, tükenmişlik sendromu ile olan ilişkileri, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi seçilerek araştırılmıştır. Yapılan makele incelemeleri sonucunda, kişiliğin özellikle nevrotiklik ve dışadönüklük boyutları aracılığıyla; sosyal desteğin ise örgütsel kaynaklı olduğunda tükenmişlik sendromu ile ilişkisinin var olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The burnout syndrome, which is one of the psychological damages that experienced especially by the service sector employees, has been researched since the 1970's, starting with the health sector employees and has become a serious problem that many employees have experienced today. It is necessary to investigate this concept and the damage of burnout syndrome that affects both the individuals and the organizations they work with. After a comprehensive review of the literature, how the burnout syndrome emerged, it's definition, dimensions, results and how to cope with it, relationship between the variables of demographic variables, personality and social support were investigated with document analysis which is a method of qualitative research. As a result of the review of the articles, the personality, especially through the extraversion and neuroticism dimensions; and the social support is associated with burnout syndrome.