Yerine geçerek işlem yapma : 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nun Büyükşehir Belediyesinin imar denetim yetkisini düzenleyen 11. maddesi üzerine bir inceleme
The substitution : A research about power of zoning inspection of metropolitan municipality which is arranged in clause 11 of 5216 metropolitan municipality code
- Tez No: 481097
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada,“yerine geçme”fiili, hukuk alanındaki farklı görünümleri ile genel olarak ele alınmakla birlikte, çalışma kapsamında kendisine asıl yüklenen anlamıyla; idarenin bütünlüğü ilkesini sağlamaya yönelik araçlardan idari vesayet bağlamında değerlendirilmiştir. Mevzuatımızdaki örneklerden yola çıkarak idari vesayet bakımından istisnai bir yetki olan yerine geçme yetkisine ilişkin temel prensipler belirlenmeye çalışılmış, mevzuatımızdaki örnekler bu prensiplere uygunluk çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın devamında, oldukça tartışmalı bir yerine geçme örneği teşkil eden, büyükşehir belediyelerine ilçe belediyelerinin imar uygulamalarına ilişkin verilen imar denetim yetkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the term“substitution”is handled with its different aspects in law. However, within the scope of this work, term is especially evaluated within the scope of instruments of integrity of administration. Tried to determinate basic principles about substitution which is an exceptional power given as part of administrative tutelage based on examples of legislation. In upcoming chapters of study, a controversial power of zoning inspection which is given to metropolitan municipality for inspection of zoning activities of district municipality is handled in detail.