Belediyelerde insan kaynakları yönetimi Beylikdüzü Belediyesi örneği
Human resources management in municipalitiesexample of Beyliklikduzu municipality
  1. Tez No: 481103
  2. Yazar: EKREM İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşmenin getirdiği sert rekabet ortamında işletmeler rakiplerime karşı üstünlük sağlayabilmek ve ayakta kalabilmek için geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığını kavramış ve farklı stratejilere yönelmeye başlamışlardır. Bu stratejilerin en önemlisi“insan kaynağı”nı verimli kullanma gelmektedir. Günümüzde, farkındalığı yüksek işletme sahipleri ve yöneticileri, yüksek verimlilik ve kaliteli hizmet/üretim için çalışan personelin önemini anlamışlar ve insan kaynakları uygulamalarına ağırlık vermeye başlamışlardır. İşe alım sürecinden, ücret, kariyer, eğitim, performans değerleme, ödül/prim vb. insan kaynakları uygulamalarının titizlikle ve başarılı bir şekilde uygulanması, işletmelerin geleceğini şekillendirmedeki en önemli unsurlardan biridir. Yerel yönetimler, hizmet verdikleri bölgede yaşayan halka pek çok konuda hizmet veren kuruluşlardır. Halka doğru, etkin ve hızlı bir hizmetin sağlanabilmesi, insan kaynaklarının verimliliği ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle belediyelerdeki İK uygulamaları oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi'nde çalışan kişilerin ele alınan İK fonksiyonlarına ilişkin farkındalığının ölçerek alanyazına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the challenging competition resulting from globallisation, organizations have realized that traditional methods are not enough to gain advanteges over their competitors, and new strategies are needed. The most important of these new strategies is the effective use of“human resources”. Today, highly aware managers and entrepreneurs know the importance of employees for high efficiency and high quality service/product and they started giving priority to human resources practices. Pursuing the human resources practices such as personnel selection, waging, career management, training, and performance management with the highest possible success and care seems to be critical in shaping the future of organizations. Local governments are institutions which provide a variety of public services within their action regions. Providing the best, effective, and fastest service is directly related to the efficiency of human resources. This is why human resource practices in municipalities appears to be an important issue. This study is designed with the intention to contribute to the literature by the measuring the awareness about human resource functions among Istanbul Beylikduzu Municipality employees.