Kültürel zeka ve girişimcilik yönelimi arasındaki ilişki: Laleli pazarındaki mikro ölçekli işletmeler üzerine bir araştırma
Cultural intelligence relationship between and entrepreneurship orientation: The practice of micro enterprises from İstanbul Laleli market
- Tez No: 481105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET AKDÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Rekabetin hızla arttığı günümüz iş dünyasında, işletmelerin uluslararası düzeyde faaliyet gösterme zorunluluğu artmaktadır. Söz konusu faaliyetler esnasında, uluslararası alanda karşılaşılacak en büyük problemlerden biri kültürel farklılıkların şekillendirdiği farklı insan topluluklarıdır. Bu engeli aşabilen işletmelerin girişimcilik yönelimlerinin artması beklenmekte ve bu engel kültürel zeka ile aşılabilmektedir. Girişimcilik yönelimi, kişilerin girişimci olma yönünde göstermiş oldukları istekliliktir. Kültürel zeka ise, kişilerin kültürlerarası iletişimlerde, uygun sözlü ve sözsüz davranışlar gösterebilme yeteneğidir. Kültürel zeka düzeyi yüksek olan çalışanlar, risk alma, proaktif olma ve yenilik yapmada rakiplerine göre daha istekli olabilmektedirler. Bu nedenle kültürel zeka kültürel farklılıkların yönetilmesinde ve girişimcilik yöneliminin artmasında önemli bir araç olabilmektedir. Bu varsayımdan yola çıkılarak bu araştırmanın amacı, kültürel zeka ile girişimcilik yönelimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaçla Laleli pazarında anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada kültürel zeka ölçeği (Ang vd., 2007) ile girişimcilik yönelimi ölçeği (Bouncken vd., 2014; Chen vd., 2015; Hughes ve Morgan, 2007) anket değerlendirme aracı olarak kullanılmıştır ve hipotezler Smart-PLS 2.0 ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, üstbilişsel, motivasyonel ve davranışsal kültürel zekanın girişimcilik yönelimi boyutlarından bazıları ile arasında önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive business environment there is an increasing need to operate on local and international markets. Any business to attempt operate in international environment could face the cultural differences as a new challenge for their employees. Cultural intelligence as the ability to adapt the verbal and nonverbal behaviors to the new culture, enable employee to maintain an effective communication with the other cultures' members. A higher degree of cultural intelligence is also important for the managers and entrepreneurs and managers who develops their skills and capacity for cultural intelligence tens to be willing to take risks, act proactively and innovate more than their competitors. The purpose of this thesis is to determine the relationship between cultural intelligence and entrepreneurial orientation. A survey method was used to collect data form the employees of micro business in Laleli Market in Turkey. Cultural intelligence scale (Ang at al., 2007) and entrepreneurship orientation scale (Bouncken et al., 2014; Chenet al., 2015; Hughes and Morgan, 2007) were used as assessment tools in the questionnaire, and Smart PLS 2.0 was used to test the hypothesis. The research findings show that metacognitive, motivational and behavioral cultural intelligence have a significant relationship with some the dimensions of the entrepreneurial orientation.