KOBİ'lerde kültürel zekânın kurumsal girişimcilik üzerindeki etkisi
The effect of cultural intelligence on corporate entrepreneurship in SME's
  1. Tez No: 483333
  2. Yazar: GÜLBEY KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kültürel zekâ, bireylerin yabancısı oldukları farklı kültürlere hızlı ve etkili bir şekilde adapte olma yeteneğidir. Bu yetenek işletmelere önemli bir beceri ve avantaj sağlamaktadır. Yöneticilerin kültürel zekâları (CQ) sayesinde girişimci firmalar benzersiz bir avantaja sahip olmaktadırlar. Ayrıca girişimci firmalara sürdürülebilir bir rekabet avantajı kazanma ve sürdürme fırsatı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı yöneticilerin kültürel zekâlarının küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) girişimcilik yönelimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Kantitatif bir anket yöntemi uygulanmıştır. Veriler, Türkiye'de çeşitli küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan KOBİ'lerin sahibi yöneticilerden toplanmıştır. Veriler, bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için IBM SPSS 21.0 ve AMOS 20.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, kültürel zekânın (meta-bilişsel, bilişsel ve davranışsal CQ) KOBİ'lerin girişimci yönelimini olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Son olarak, bu çalışma daha ileri araştırmalar için teorik ve pratik sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural intelligence is the ability to adapt quickly and effectively to different cultures where individuals are foreigners. The ability provides organizations with an important skill and advantage. Firms have a unique advantage for entrepreneurship thanks to managers' cultural intelligence (CQ). Also, entrepreneurship provides firms an opportunity to gain and maintain a sustainable competitive advantage. The purpose of this paper is to determine the effect of managers' cultural intelligence on small to medium-sized enterprises' (SMEs') entrepreneurial orientation. A quantitative survey method was conducted. The data was collected from SMEs' owner‐managers working in various small and medium enterprises in Turkey. Data were analyzed using IBM SPSS 21.0 and AMOS 20.0 to determine the relationships between the independent and dependent variables. Findings revealed that cultural intelligence (meta-cognitive, cognitive and behavioral CQ) positively affect SMEs' entrepreneurial orientation. Finally, this study provides theoretical and practical implications for further research.