Toplumsal hareketler ve iletişim: Toplumsal yapı ve iletişimin kültürel dönüşümü
Social movements and communication: Transformation of social structure and communication
  1. Tez No: 481126
  2. Yazar: OZAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Toplumsal hareketler günümüz toplumlarının itirazlarını, tepkilerini ortaya koyabilmeleri, otorite tarafından dikkat çekilmelerini sağlayan en önemli yöntemlerdendir. Tarih boyunca insanoğlu otoriteye çeşitli şekillerde başkaldırmıştır. Günümüz demokratik, kapitalist toplularda bu şekil genel olarak toplumsal hareketler şeklinde tanımlanabilir. Toplumsal hareketler genel itibariyle modern dönemin bir ürünü olarak sistemin tümünü değiştirmeyi amaçlayan devrimci bir hareket olarak karşımıza çıkmaz. Çünkü devrimler ve isyanların aksine günümüzün siyasal sistemleri içerisinde var olan toplumsal hareketler sistemin tamamı değil yanlış gördükleri alanları üzerine yoğunlaşır. Toplumsal hareketler sistemin içindeki yanlışlara dikkat çekerken bir yandan da o sistemin varlığını meşrulaştırmış olur. Bu durum tabii ki demokratik dönüşümünü tamamlamış, toplumsal sınıfların oluştuğu ülkeler için geçerlidir. Bu dönüşümü sağlamayan toplumların çoğunda toplumsal hareketler devrim, darbe, isyan hatta iç savaşa varan şekillerde kendini gösterir. Toplumsal hareketler içerik olarak sabit bir politik düşüncenin ürünü olarak görülebilirler. En sol ideolojiden en radikal sağ ideolojiye kadar tüm toplumsal istekler otoritenin dikkatini çekebilecek bir şekilde, belli bir mekânda, belli bir kültürde, belli bir yapıyla ve belli bir zamanda üretilir. Fakat günümüzde enformasyonun da gelişmesiyle toplumsal hareketlere katılan kesim belli politik görüşlerin ötesinde belli kültürel kodlarla sokaklara çıkmaktadır. Bu çalışma bu kültürel kodların toplumsal hareketler üzerinde ne gibi değişimler sağladığı ve bu değişimlerini günümüzün önemli hareketlerinde görülüp görülmediği üzerine yoğunlaşacaktır. Repertuar açısından toplumsal hareketler modern iletişim teknolojilerinin dönüşümünden faydalanan unsurların başında gelmektedir. İdeolojisi, istekleri veya yapısı ne olursa olsun yeni enformasyon teknolojileri günümüz toplumsal hareketlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Hareketin otorite tarafından kabul edilir bir hale gelmesi, meşrutiyet iddialarının kanıtlanması iletişim araçlarının ne kadar iyi kullanıldığı ile alakalıdır. Asla devrimci bir yapı olarak adlandırmamak gerekse de bu çalışmada günümüzün iletişim yöntemleri ve kaynaklarının harekete etkisi de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Social movements are one of the most significant methods to in nowadays society to manifest social objections, reactions and to get an attention from authority. Throughout history rebellion against authority have shown itself in various forms. In today's democratic, capitalistic society this form can be described as social movements. Usually social movements as a modern era's product do not come across as a rebellious movement to change all system itself. Because unlike revolutions and rebellions, social movements inside our modern political system behave as a movement which accepted existing political conjectural. On the contrary social movements legitimize the existence of system by pointing out mistakes inside the system. Of course this situation only applies to states which complete their democratic transformation and consist of social classes. In states which do not complete this transformation social movements present themselves as revolution, rebellion, coup and even civil war. This study mainly focuses on peaceful social movements. Even social movements can seen having a political structure as a content, as the concept itself can be fill with all kinds of different elements but not just politics. From furthest left wing ideologies to most radical right all social movements can produce all kinds of social demands for authority to acknowledge in a way, place, structure, culture or time. But in our society with developed information technologies people who participated in social movements take themselves to streets not just based on their political beliefs but their cultural code too. This thesis will be focusing how these cultural codes changing social movements and do some prominent examples of today's movements are showing these changes or not. Social movements are one of the main elements which take advantage from modern communication technologies. New information technologies are the main driving force of social movements regardless of their ideological side, their demands, their structure or their content. To have a movement recognized by authority or to prove at least a legitimacy is relevant to how affective communication mediums is used. Even this thesis will never use new information technologies as revolutionary as some claim still this thesis will question this phenomenon role in today's movements.