İşletmelerde insan kaynakları fonksiyonunun değişen yönüve yapısı ile işletmelerin insan kaynakları dışındaki departmanlarında (örnek-pazarlama departmanı)insan kaynakları fonksiyonunun değişen rolü ve yapısının nasıl algılandığına dair bir araştırma
A study of how the changing role and structure of the human resources function outside the human resources (example-marketing department) is perceived by the changing direction and structure of the function of human resources in enterprises
  1. Tez No: 481128
  2. Yazar: MEHTAP TAMTARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUGRAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Personel yönetiminin değişen rolü ve yapısı görüldüğü üzere kendini İnsan Kaynakları Yönetiminde gösteriyor.Hizmetlerin ve personelin sınıflandırılması ,ücret yapısı haklar,ödevler, yükümlülükler,hizmet koşulları istihdam biçimleri hizmete atanma ,mesleki bilgi geliştirme personelin performans değerlendirmesini yapan personel yönetimi daha bilimsel şekilde görev ve sorumluklarını gerektiren şartlar içine girmiş ve yerini insan kaynakları yönetimine bırakmıştır. İnsan Kaynakları yönetimi departmanı ,işletmelerde önceleri tam olarak kabul edilmemiş,gereksiz ve iş yapmayan departman olarak hep eleştiriler almıştır.İnsan kaynakları yöneticilerinin özel bir insan kaynakları eğitimi almadan ,personelcilikten geliyor olması bu departmanı bir süre daha statik kılmış,önemini göstermesine engel olmuştur.Bugün bu konuda yapılan özel eğitim ve seminerlerle bu açık kapatılmaya çalışılmış,insan kaynağı yönetiminin kapsam ve önemi de bilimsel bir şekle dönüşmüştür. İnsan kaynakları departmanı işletmelerin neredeyse vazgeçilmez departmanı haline gelmiş ve diğer departmanlara da yepyeni bir organizasyon şekli ve davranışı kazandırmıştır. Bugün ise,işletmelerin diğer departmanlarının böyle bir gerçek karşısında kendilerini soyutlamaları ve insan kaynakları departmanının yardımcı niteliğini ret etmeleri son derece anlamsız olacaktır.Her ne kadar işletmelerde zaman zaman insan kaynakları fonksiyonunun bu derece artan ve yükselen fonksiyonel rolü diğer departmanlarca pek kolay kabul edilmemekte ise de belirli bir organizasyon olgunluğuna ulaşmış olan işletmelerde bunun tam tersi bir durum gözlenmektedir. Açıktır ki,insan kaynakları departmanının sözü edilen yardımcı ,bütünleyici,pekiştirici,sağlamlaştırıcı,destekleyici rolü işletmenin diğer departmanları açısından ret edilemez bir fırsat olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changing role and structure of the personnel management reveals itself in the Human Resources Management. The personnel management which performs the performance evaluation of the professional information development personnel is more scientifically responsible for the tasks and responsibilities of the classification of services and personnel, wage structure rights, assignments, obligations, Entered into the conditions and left the place to the management of human resources. The human resources management department has always been criticized as an unnecessary, unnecessary and non-performing department in the business. The fact that the human resources managers come from the staffing without getting a special human resources training has prevented this department from being static for a while. It has been tried to be closed with special training and seminars held in the subject, and the scope and the importance of human resource management has turned into a scientific way. The human resources department has become almost an indispensable department of businesses and has given other departments a new organizational form and behavior. Today, it would be inconsequential for other departments of businesses to isolate themselves in the face of such a reality and to reject the subsidiary role of the human resources department. While the increasing role of the human resources function in such an increasing and rising role is often not readily accepted by other departments The opposite is true for businesses that have reached an organizational level. It is clear that the assisting, complementary, reinforcing, consolidating, supportive role of the human resources department is perceived as an irretrievable opportunity for the other departments of the business.