Kıssa-i Mûsâ (İnceleme-metin-tercüme-dizin)
Kissa-i̇ Mûsâ (Thesis-text-translation-index)
- Tez No: 481135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERYAL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kıssa-i Musa, Hz. Musa'nın Allah'la konuşmasıyla birlikte ona verilen peygamberlik vazifesini yerine getirişini, Firavun'la olan mücadelesini ve kendi kavmi olan İsrailoğullarıyla yaşadığı hadiseleri ihtiva eder. Üzerinde çalıştığımız bu eser Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Giresun Yazmalar Kataloğunda yer alan 0023-001 numaralı yazmadır. Kıssa-i Musa, 68 varak olan bu yazmanın 1-46 varakları arasında yer almaktadır. Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmış bu eser, Hicri 982, Miladi 1574 yılında yazılmıştır. Müellifinin Muhammed bin Receb olduğu düşünülmektedir.XVI. yüzyıla ait olan bu eserin imla özelliklerine yer verilmiş, eser ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Metinde yer alan cümle tipleri tespit edilmiştir. Metinin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı yapılmıştır. Metne ait bir dizin oluşturulmuş ve kelimeler anlamlarıyla verilmiştir. Son olarak metnin tıpkıbasımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kıssa-i Musa involves to fulfill Hz. Musa's prophethood given to him with talking to God, battle with Pharaoh and incident with children of Israel who are their own people. This work which we are working on is 0023-001 number writing included in the Suleymaniye Library . Kıssa-i Musa takes part in among 1-46 leaf being 68 leaf of this writing. This study written in Old Anatolian was written in excilic 982 and 1574 BC. It is thought that the author is Muhammed bin Recep. This study belonging to the 16th century included in spelling features, the work was examined in terms of sound and form. Sentence types in the text were identified. It was done transcription of the text and translated into Turkish in Turkey. Created index of the context and vocabularies were given with their meanings. Finally the text was included in the same edition.