Başkurt Türkçesi morfolojisinin incelenmesi
Examination of Bashkir Language morphology
- Tez No: 481144
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Tezin amacı Başkurt Türkçesi morfolojisini incelemektir. Bu incelemeyi yaparken Başkurt edebiyatından önemli yazarlarının eserlerinden örnekler alındı. Tezde, Başkurt Türkçesi üzerine araştırma yapmış önemli dil bilimcilerin eserlerine atıflar yapıldı. Başkurt Türkçesiyle ilgili Rus, Başkurt, Türk ilim adamlarının yaptığı çalışmalar incelendi. Başkurt Türkçesi morfolojisi edebî örneklerden, atasözlerinden, şiirlerden, hikâyelerden, romanlardan, monografilerden, biyografi eserlerinden, sempozyum kitaplarından ve ilmî makalelerden iktibaslar yapılarak yazıldı. Başkurt edebî eserlerinden iktibas yaparak aldığımız örneklerin altına transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı verildi. Tezin sonunda gramer terimleri sözlüğü, özel isimler sözlüğü ve sözlük yer almaktadır. Araştırmada Başkurt Türkçesi Morfolojisini bütün olarak incelemek ve şekil bilgisinin içindeki özellikleri tespit etmek hedeflendi. Başkurt Türkçesi morfolojisinde kendine has birçok gramer tasnifleri tespit edildi. Bu tespitlerin ilmî olarak incelenmesi, bu alandaki çalışmalara önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the morphology of Bashkir language. Examples of works of important authors from Bashkir literature were taken while doing this review. It was tried to write a thesis based on the works of important linguists who had studied on Bashkir language. We studied the works written by Russian, Bashkir, Turkish, German and English linguists. Proverbs, poems, stories, novels, monographs, symposium books and scientific articles were made by writing a thesis. Under the examples Latin transcription and Turkish translation was given. At the end of the thesis, the glossary of grammar terms, the dictionary of special names was added. It was aimed to investigate Morphology of Bashkir language as a whole and to determine the features of morphology in the figure. In Bashkir language morphology, many different grammatical categories were identified. The scientific examination of these findings will make an important contribution to the work in this area in Turkey.