Psoriazis vulgaris ve atopik dermatit hastalarının dürtüsel işleyişlerinin libidinalizasyon ekseninde rorschach ve tematik algı testi aracılığıyla değerlendirilmesi
Evaluating drive functionings of psoriasis vulgaris and atopic dermatitis patients according to libidinalisation by Rorschach and thematic apperception test
- Tez No: 481159
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Psoriazis Vulgaris ve Atopik Dermatit tanılı toplam 20 hastanın dürtüsel işleyişlerini libidinalizasyon ekseninde Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) aracılığıyla değerlendirmektir. Çalışmanın örneklemini, Bursa Özel Medicabil Hastanesi Dermatoloji Bölümü'ne ve Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran Psoriazis Vulgaris ve Atopik Dermatit tanısı almış, yaşları 22 ila 53 arasında değişen 10'u kadın ve 10'u erkek olmak üzere toplam 20 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılarla öncelikli olarak psikanalitik yarı yapılandırılmış öngörüşmeler yapılmış ve sonrasında katılımcılara sırasıyla Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulanmıştır. Uygulanan projektif testler Fransız Okulu'na göre analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Rorschach Testi sonuçları katılımcıların dürtüsel işleyişlerine ışık tutan hareket ve renk yanıtlarının niteliği açısından değerlendirilmiş ve katılımcıların deri benlik yapılanmaları ve bedensel tasarımlarının niteliği Fisher ve Cleveland'ın (1958) tespit ettiği Zar ve Nüfuz Etme değişkenleri aracılığıyla incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, libidinal ilişkisel yatırımın noksanlığını gösteren hareket ve renk yanıtlarının pasif içeriklerle açığa çıktığı; deri benlik yapılanmalarının ise uyarımları kapsamada yetersiz kalan, iç-dış bedensel sınırlar arasındaki hassasiyeti gözler önüne seren bir nitelikte olduğu bulgulanmıştır. Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) sonuçları André Green'in nesnesizleştirme kavramı üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the drive functioning of a total number of 20 patients with the diagnoses of Psoriasis Vulgaris and Atopic Dermatitis according to libidinalisation via Rorschach Test and Thematic Apperception Test. Samples of this study is based on 20 voluntary participants, 10 women and 10 men, between ages of 22 and 53, which are diagnosed with Psoriasis Vulgaris and Atopic Dermatitis by Dermatology Clinics of Bursa Medicabil Private Hospital and Hamidiye Şişli Etfal State Hospital. The results of the Rorschach Test are evaluated by the quality of the movement and color responses of the participants that investigate their drive functioning, and the quality of their skin ego constructions as well as body representations are reviewed by the Barrier and Penetration variables which were detected by Fisher and Cleveland (1958). As the result of the study, motion and color answers that show the absence of any libidinal relational investment have revealed themselves with passive contents; whereas skin ego formations have been found to have a quality that reveals the fragility between internal and external bodily limits which are found to be unable to comprise excitations. The results of the Rorschach Test and Thematic Apperception Test are discussed on the concept of André Green's desobjectalisation.