Modelling credit rating transition probability matrices
Kredi değerleme geçiş olasılıkları matrislerinin modellenmesi
- Tez No: 481170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Temerrüt ilişkili pozisyonlardaki risk artışı ve geçmis küresel finansal krizlerin oluşturdugu yayılma etkisi, kredi riski modellerinde daha sıkı yasal düzenlemeleri ve doğru modellere olan ihtiyaci ortaya çıkarmıştır. Bu tezde kredi riski kapsaminda değerleme geçiş ve temerrüt olasılıkları üzerindeki bir çok konuda çözüm üretmek ve araştırma yapmak amaçlanmaktadır. Mevcut çalışma literatüre geçis olasılıkları matrisi üzerine üç farklı açıdan katkı sağlamaktadır. Birinci bölümde, makroeokonomik değişkenler kullanılarak, koşullu modeller geçiş olasılıkları matrisleri için gösterilmiştir. Model kısa dönemleri dikkate alarak ülkeler için uygulanmıştır ve asimetrik dağılımları göz önünde bulundurmuştur. Bunun geleneksel simektrik modellere göre daha üstün sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. İkinci bölüm stres geçiş olasılıkları matrisleri üzerine simulasyon tabanlı bir yöntem sunmaktadır. Model kredi kayip tahminlerinin doğruluğunu hedeflemektedir ve koşullu korelasyonların dinamikleri kullanmaktadır. Bu değişik portföy yapıları altında analiz edilmiştir ve modelin çıktıları ekonomik kriz dönemlerini yakalamaktadir. Üçüncü ve son bölümde, riske duyarli bir kayip fonksiyonu kullanılarak geçiş olasılıkları matrislerine düzeltme yöntemi tanıtılmıştır. Modelin çıktıları ampirik gözlem ve istenen teorik özelliklerle tutarlidir. Portföy kredi riski simülasyonları ile düzeltme yöntemin etkisi tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased risk of credit related exposures and contagion effect of the recent Global financial crisis have led to stringent regulations and the need for accurate credit risk models. This thesis investigates and addresses various issues related to rating migration and default probabilities in the context of credit risk. The present study contributes to the literature on transition probability matrices in three different aspects. In the first part, conditional models are presented for transition probability matrices using macroeconomic variables. The model is applied for sovereign entities considering short term horizon and incorporates asymmetric distribution assumption. This is found to provide superior results compared to the traditional symmetric models. The second part proposes a simulation based methodology for the stressed transition probability matrices. The model targets accuracy of credit loss estimations and uses conditional correlation dynamics. This is analyzed under different portfolio structures and the model outputs capture economic contraction periods. The third and the final part introduces a smoothing methodology on the transition probability matrices using a risk sensitive loss function. The model results are consistent with empirical observations and the desired theoretical properties. Portfolio credit risk simulations are performed to estimate the impact of smoothing.