The role of awareness lawful from practicing the tasks among interior the force of police
Polis güçlerinin iş başı eylemlerinde yasalara karşı farkındalık düzeyleri
  1. Tez No: 481207
  2. Yazar: HASSAN RASHID HAJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMED EMİN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez“Polis Güçlerinin İş Başı Eylemlerinde Yasalara Karşı Farkındalık Düzeyleri”başlığını taşımaktadır. Hukukun temel hedeflerinden birinin toplumu davranış ve iletişim açısından düzenlenmesi olması, tüm bireylerin hukuk ve hukuka uymanın gerekliliği bilincine sahip olması sonucunu doğurur. Zira bireyin hak ve yükümlülüklerini bilmesi için kanun hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu da doğru davranışların sergilenmesini ve yasaklı eylemlerden sakınmayı sağlar. Kanunlar hakkında bilinçli olmak toplumun tüm fertleri için geçerlidir. Zira kanun hakkında bilgi sahibi olmamak işlenecek suçlar için bir gerekçe olarak gösterilemez. Sonuçta, bu kurallar hakkında herkesin aynı şekilde bir farkındalığa sahip olması gereklidir. Kuralları bilmemek, bu kuralların aksine bir şey yapmak için bir gerekçe değildir. Esasen, toplumda hukuk kurallarını uygulayanlar genel anlamda yerel güvenlik birimleri, özellikle de yerel polistir. Bu nedenle güvenlik birimlerinin kanunlar hakkındaki farkındalıkları ve yetkilerini nasıl kullandıkları, görevlerini ifa etmelerinde ve bunun topluma ve suçlulara yansımasında bariz etkisi olacaktır. Zira kanunlardan haberdar olmamaları, eksik veya yanlış bilgiye sahip olmaları görevlerini yerine getirmelerinde büyük sorunlara neden olabildiği gibi, kendi haklarını kaybetmelerine ya da başka bireylerin hakkını çiğnemelerine neden olabilmektedir. Dolayısıyla, kanunların farkında olması, görevlerini yerine getirmeleri açısından çok gerekli ve önemlidir. Bu çalışma sonucunda yerel güvenlik güçlerinin özellikle de kanunlar hakkındaki farkındalığının önemi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada güvenlik akademilerin ve büyüyen polis gücünün, rollerinin farkındalığı hakkında gerekli bilgi donanımından uzak olduğu ve eğitim akademilerinin bu alana yeterince ilgi göstermediği ortaya koyulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen veriler bize güvenlik birimlerinin yasaların farkında olmasının yasal görevlerinin icrasında çok yüksek etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu tez, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye Vilayetinde gerçekleştirilmiş ve şehir merkezinde görev yapan yerel polisler ve yerel güvenlik birimleri baz alınarak hazırlanmıştır. Anket bölgenin farklı bölgelerinde ve karakollarında görev yapan yüz üst düzey polis ve iki yüz kıdemsiz polis memuru ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis under the title (The effective of awareness law in performing duties for police). If main goals of law is organizing society through connection and behavior so awareness of law means each person should be careful and notice those rules that include in this society. So as to know which rules are these that protect their rights and what are those things that each one of us should be far from them and not performing them .so that he or she can act perfectly in society. At last there should be awareness for everybody without any difference toward those rules. Not knowing the rules isn't a justification to do a thing which is opposite to such rules. Mainly those who perform the rules are local security especially local police so it's very important to know the level of its awareness law what and how is the power and in the same time level of awareness law toward the rules and know it's effective to perform the duty and What it's effect toward each one of us , society and crime . In the conclusion of this thesis occur to have awareness law to officers and police employers is very significant. As a result of not having this or to have a bit of awareness law all officers and employers face a great problem in performing their duty. Also they miss their right and beat down others right. So for all of them having awareness law is very necessary and important to perform their duty. In this thesis occur that educational establishment and growing police were not able to take that role. Specialist establishments don't pay a great attention in this field. Hence, the thesis tells us wherever the power of awareness law is very high that doing the duties are very legible. This thesis held in Kurdistan Regional Government in Suleimany Governorate and the directory of local police in center of the city become a sample. There 200 forms distributed one hundred for officers and others for employers. The form distributed in some police station and different places in the directory.