The role of social media on brand awareness and purchase intention
Marka bilinciliği ve satın alma girişinde sosyal medya'nın rolü
  1. Tez No: 604781
  2. Yazar: KHALLAD KAMAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çeşitli unsurların satın alma niyeti üzerindeki etkisini, özellikle perakende kahve mağaza endüstrisinin iki bilinen markasının Facebook ve Instagram hesabı üzerinden bilgi toplayarak incelemektir. Araştırma hedefine ulaşmak ve hipotezleri test etmek için çevrimiçi bir anket tasarlanmış ve iki bilinen markanın takipçilerine gönderilmiştir. Hipotezleri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi SPSS paket programının AMOS 18 eklentisi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ampirik çalışmaların sonuçları, bir Facebook veya Instagram ile etkileşimin, marka bilinirliği, sözlü-konuşma ve satın alma niyeti üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca marka bilinirliğinin ağızdan çıkan sözleri olumlu etkilediğini gösterdi. Yeni pazarlama iletişimi, tüketicilerin sosyal medya ile etkileşimlerini giderek daha fazla etkileyen zorluklara ve fırsatlara sahiptir. Sosyal medyanın tüketici davranışlarına etkisi günden güne tüketici satın alma kararında büyük ölçüde sosyal medyaya bağımlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sosyal medya aracılığıyla pazarlamayı daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışma, marka bilinirliği ve satın alma niyeti açısından sosyal medyayı geniş bir şekilde anlamaya çalışmış, ancak bu çalışma, iş dünyasında iki markanın üzerinde odaklanmıştır. Bu nedenle, sonuçlar tüm vakalara uygulanamadığından, benzeri daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın sonuçları, bir pazarlama aracı olarak sosyal medyanın öneminin anlaşılmasına işaret etmekle birlikte, marka için başarılı bir stratejik ortak olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze and understand the impact of social media on brand awareness and purchase intention, in specifically the Facebook page and Instagram account of two brands of a retail coffee and snacks store industry. In order to reach the research goal and test the hypotheses, an online survey was designed. The questionnaire was sent to followers of two brands via Facebook and the Instagram. To test the hypotheses, the structural equation modeling was applied with AMOS 18. The results of empirical studies showed that engagement with a Facebook or Instagram has a positive effect on brand awareness, word-of-mouth, and purchase intention. The results also showed that brand awareness positively affects word-of-mouth. New marketing communications have challenges and opportunities, which increasingly influenced by consumers interactions with social media. Therefore, impact on consumer behavior. Day by day consumer heavily dependent on social media in the purchase decision. Nevertheless, more research is still needed to better understanding of marketing through social media. This study tried to a broad understanding of social media in terms of brand awareness and purchase intention, but this study focused on two brands within a single business sector, which is why the results can not apply to all cases, more researches are needed in this study area. The results of this study contribute to understanding the importance of social media as a marketing tool, and the importance of a two-way relationship between consumer and brand, where the consumer can become a successful marketer for the brand.