The relationship among teachers' instructional behaviors, student motivation and student engagement: An observational study
Öğretmenlerin eğitsel davranışları, öğrenci motivasyonu ve katılımı arasındaki ilişki: Gözlemsel bir çalışma
- Tez No: 481225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AIKATERINI MICHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, belirli bir ders saati içerisindeki öğretmenlerin ihtiyaç destekleyen eğitsel davranışları (özerklik desteği ve düzenli öğretim), öğrenci motivasyonu (başarı hedefleri ve bunların altında yatan sebepler) ve öğrenci katılımı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Öğretmenlerin ihtiyaç destekleyen eğitsel davranışları hem öğrenciler tarafından tamamlanan anketler hem de harici gözetmenler tarafından yapılan ders sırası gözlemler ışığında değerlendirilmiştir. Öğrenci motivasyonu ve katılımı ise öğrenci anketleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmaya Ankara, Türkiye'de bulunan bir Anadolu lisesinden 310 öğrenci katılmıştır. Ders gözlemleri iki gözlemci tarafından 10 farklı sınıfta gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda özerklik desteği ve düzenli öğretim ile öğrencilerin uzmanlık hedefleri (UH) ve bu hedeflerin altında yatan özerk sebepler arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Performans hedefleri (PH) ve bu hedeflerin altında yatan özerk sebepler ile öğretmenlerin ihtiyaç destekleyen davranışları arasında bir ilişki bulunamamıştır. UH ile öğrenci katılımının tüm boyutları (davranışsal, bilişsel, duygusal, aracı) ve genel katılım; UH altında yatan özerk sebepler ile ise duygusal, bilişsel ve genel katılım arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. PH ile yalnızca davranışsal ve bilişsel katılım arasında pozitif ilişki bulunurken PH altında yatan sebepler hiçbir katılım boyutuyla ilişki göstermemiştir. Bunların yanı sıra, öğretmenleri ihtiyaç destekleyen eğitimi ile öğrenci katılımı (aracı katılım hariç tüm boyular) arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bootstap analizi sonucu UH ve bu hedeflerin altında yatan özerk sebeplerin, ihtiyaç destekleyici eğitim ve öğrenci katılımı arasında bağdaştırıcı etkisi gözlemlemiştir. Son olarak, sonuçlar gözlemciler ve öğrencilerin ihtiyaç destekleyen davranış algısında farklılıklar gösterdi; öğrencilerin çoğunluğu öğretmenlerinin özerklik desteği ve düzenli eğitimine gözlemcilerden yüksek değerlendirmiştir. Ancak MANOVA sonuçları gösterdiği üzere, ihtiyaç desteği yüksek olan sınıflardaki (gözlemci değerlendirmesine göre) öğrenciler, ihtiyaç desteği otalama ve düşük olan sınıflardaki öğrencilerden daha fazla özerklik desteği ve düzenli eğitim aldıklarını, daha fazla ustalık hedefi belirleyip bu hedefleri özerk sebepler için edindiklerini belirtmişlerdir. Bu çalışmada, öğretmenlerin özerklik desteği ve sağladığı düzenli eğitim, öğrenci motivasyonu ve katılımı adına önemli eğitsel yaklaşımlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship among teachers' need supportive instructional behaviors (i.e., autonomy support and provision of structure), student motivation (achievement goals and autonomous or controlling underlying reasons) and engagement. The investigation included the assessment of all these three aspects in a specific class session. Teachers' need supportive instructional behaviors were assessed by both external observers and students' self-reports. Student motivation and engagement were assessed by students' self-reports. The participants (N = 310) were from a public Anatolian high school in Ankara, Turkey. The observations were carried out by two observers in 10 different classes. Regression analyses showed that autonomy support and provision of structure were positive predictors of mastery-approach (MAp) goals and autonomous reasons underlying these goals whereas performance-approach (PAp) goals and underlying reasons were not found to be related to teachers' need supportive teaching. MAp goals were predictors of all four aspects of student engagement (behavioral, emotional, agentic, cognitive) and overall engagement, while autonomous reasons underlying MAp goals were positive predictors of emotional and cognitive engagement as well as of the overall engagement. PAp goals were predictors only for behavioral and cognitive engagement, while their underlying reasons did not predict engagement. A positive relation between need supportive teaching and student engagement (all aspects, excluding agentic engagement) was found. Furthermore, bootstrap analyses showed that MAp goals and autonomous reasons underlying MAp goals acted as a mediating mechanism between need supportive teaching and student engagement. Finally, the results revealed some degree of difference in students' and observers' perception of need supportive teaching; the majority of the students overestimated their teachers' autonomy support and provision of structure. However, as the MANOVA indicated, students in high need supportive classrooms (according to the observers' grouping) reported higher perception of autonomy support, provision of structure, MAp goals and their autonomous underlying reasons and engagement compared to students in average and low need supportive classrooms. Teachers' autonomy support and provision of structure revealed important instructional approaches for students' quality of motivation and engagement.