Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı çalışanlarının katıldıkları serbest zaman etkinliklerinden tatmin olma ve algılanan özgürlük düzeylerinin incelenmesi
Examining satisfaction and perceived freedom level of employes of ministry of food agriculture and livestock in leisure activities they attend
  1. Tez No: 481248
  2. Yazar: HAKAN ŞERAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın amacı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarının serbest zaman etkinliklerinden tatmin olma ve algılanan özgürlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda çalışan toplam 380 (erkek=196, kadın=184) birey gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Witt ve Ellis (1985) tarafından geliştirilen ve Lapa ve Ağyar (2011) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük Ölçeği”ve Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Karlı ve ark.(2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the satisfaction of the Ministry of Food, Agriculture and Livestock Employees leisure time activities and the measurement of perceived freedom levels. In total of 380 volunteered employees (men=196, women=184) of Ministry of Food, Agriculture and Livestock participated to the research. As an information-data collection tool“Perceived Freedom Scale in Leisure”developed by Witt and Ellis (1985) and adapted into Turkish by Lapa and Ağyar (2011), and“Satisfaction Scale in Leisure ”developed by Beard and Ragheb (1980) and adapted into Turkish by Karlı et.al. (2008) have been used. Data analysis of individuals personal dispersions are measured by percentage (%) and frequency (f) regular dispersions of data is analysed by Kolmogorov-Smirnof test.