Taekwondocularda dengeyi etkileyen bazı performans değişkenlerinin ıncelenmesi
Examination of some perfromance variables that affect balance of taekwondo athletes
- Tez No: 481247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı taekwondocularda dengeyi etkileyen bazı performans değişkenlerinin incelenmesidir. Çalışmaya Bartın Üniversitesinde öğrenim gören halen müsabakalara katılan gönüllü 13 erkek taekwondocu katılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda çalışmaya katılan sporcuların yaşları, spor yapma yaşları, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları belirlenmiştir. Taekwondocuların performans değerleri esneklik anaerobik güç, sırt-bacak kuvveti, uzun atlama, sürat olarak belirlenerek ölçümler yapılmıştır. Sporcuların Statik denge ölçümleri (Pro-Kin, Tecnobody) Cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Taekwondocularda denge ile performans değişkenleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla Pearson Product Moment Korelasyon Katsayısı yöntemi kullanılmıştır. Araştırmamızın bulgularında; sporcuların denge skorları ile boy, kilo, anaerobik güç, sürat ve sırt-bacak kuvvetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; esneklik, uzun atlama, yaş ve spor yaşları ile dengeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak taekwondocuların esneklik, anaerobik güç, sırt-bacak kuvveti, uzun atlama, sürat ve denge skorlarının literatüre göre iyi olduğu söylenebilir. Boy, kilo, anaerobik güç, sürat ve sırt-bacak kuvvetli değerlerinin denge parametrelerine az etki ettiği, esneklik, uzun atlama, yaş ve spor yaşlarının ise etki etmediği tespit edilmiştir. Bu bağlamda taekwondocularda boy, kilo, anaerobik güç, sürat ve sırt-bacak kuvvetleri gibi bazı değişkenlerin denge değerlerinde az belirleyici rol oynadığını söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine some performance variables that affect the balance of taekwondo athletes. 13 students from Bartın University who are still actively taking part in competitions participated in the study. The ages, sporting ages, heights and weights of the participants have been identified as a result of the measurements. The measurements have been conducted according to the athletes' performance values of flexibility, anaerobic strength, back-leg strength, long jump and velocity. The athlete's static balance measurements have been made by using (Pro-Kin, Technobody) Equipment. Pearson Product Moment Correlation Method has been used in order to assess the relation between balance and performance variables of Taekwondo athletes. Due to the findings of our research; a meaningful relation between the athlete's balance scores and their heights, weights, anaerobic strengths, velocities, and back-length strengths was found; whereas no meaningful relation was found between the athlete's balances and their elasticities, long jumps, ages and sporting ages. As a result it can be stated that the athletes' elasticity, anaerobic strength, back-leg strength, long jump, velocity and balance scores are good according to the literature. It was found that height, weight , anaerobic strength, velocity and back-leg strength values have little effect on balance parameters, whereas elasticity, long jump age and sporting ages have no effect. In this respect it can be stated that some variables such as height, weight, anaerobic strength, velocity and back-leg strength have a definitive role on taekwondo athletes balance values.