Çağdaş sanatta organik ve inorganik malzemelerin kullanımı
In contemporary art use of organic and inorganic materials
- Tez No: 481256
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVREN KAVUKCU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sanat tarihi boyunca sanatçı farklı malzemelerle çalışmalar yapmıştır. Bir kısmını doğadan hazır alıp bir kısmını da form vererek eser oluşturmuştur. Bu kendine özgülüğün ifadesidir. Sanatçının kullandığı her bir malzeme sanatçının dünyasını bize yansıtmaktadır. Bu durum sanat eserinin özgünlüğünü niteler. Özgünlük, sanatçılara doğadaki her şeyi çalışmalarına aktarmaya yardımcı olmuştur. Doğadaki, somut malzemeler sanatçının yaratıcı düşünme yetisine kaynak olmuştur. Örneğin ağaç, toprak, taş, kaya, demir ve metal parçaları… vb. organik malzemeler. Ayrıca inorganik olan boya, atıklar, kimyasal maddeler gibi malzemeler de sanat oluşumunda sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Tüm bunlar aslında doğa felsefesinin ve estetiğin uyandırdığı biçimlerdir. Bu biçimleri kolaj, asamblaj gibi tekniklerle ve döneme göre değişen Kübizm, Dadaizm, Sürrealizm, Fluxus, Neo Dada, Pop Art gibi akımlarla sanat eseri düşünce ve formda şekillenen bir nitelik kazanmaya, insanlığın var olduğu müddetçe devam edecektir. Çalışmadaki amacımız doğadan yola çıkarak kullanılan organik ve inorganik malzemelerin modern sanatlarda kullanımını ve yansımasını görmektir. Kullanılan bu malzemelerin organik ve inorganik ayrışmasını görmek, sanatçıların bu malzemelerin nereden geldiğini, nasıl kullanması gerektiğini belirtmeye çalıştık. Bazı sanatçılar organik malzeme kullanmayı ön plana çıkarırken bazıları da geri dönüşüm malzemesi olan inorganik olan malzemeleri eserlerinde kullandığını görülmüştür. Bazı sanatçılar ise organik ve inorganik malzeme ayrımı yapmadan her ikisini de sanat eserlerinde yansıtmıştır. Bu çalışmayı yaparken yerli kaynaklardan yararlanıldığı kadar yabancı kaynaklardan da çeviri yapılarak tezde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history of art ,the artist have been used different materials.They perform art by taking some of those materials from nature of itself and giving shape other materials.Thi is it sone of a kind each of the materials which is used by the artist reflexes their World.This situation describes the authenticity of art.Authenticity make artists easy to odd all materials which come from natüre.Concrete materials of natüre get a resource of the artist's creative thinking itself.Structural materials such as tree,clay,stone,rock,iron ,and metal pieces.Furthermore,materials like paint which is organic,waste,chemical,have been used to perform art by the artist as a source of inspiration.Actually all those things are awaken forms of by the philosopy of nature and esthetics.These patterns are transformed by tecniques such as collage,asssemblage and by cube changes in gouge ,such as dadaism,surrealism,fluxus,neo dada and pop art. The artwork will continue to exist as though mankind has gained a qualification that is shaped and shaped in the form.The aim of our study is seen usage and eco in modern art it materials.,with the begining of nature,used organic and inorganic.Seeing disintegration of all those materials used,we try to demonstrate artists where the all materials come from,how to use them.It has seen that some of the artist put forward to use organic materials and others recycling materials.Still others reflect both of them,without exception wheter materials are organic and inorganic.Meanwhile this study, not only local sources but also foreign sources by translating are used.