Omeprazol içeren farmasötik preparatlarda türevsel UV spektrofotometrisi ile analiz çalışmaları
Derivative UV spectrophotometric analysis of pharmaceutical preparations containing omeprazole
  1. Tez No: 48127
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN ÖZALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
69 ÖZET Bu çalışmada peptik ülser tedavisinde kullanılmaya başlanan Omeprazol'ün ikinci derece türevsel UV spektrofotometrisi ile analizi yapılmıştır. Çözücü ve pH'nın seçilmesi, türev derecesi, dalga boyu aralığı ve N değeri en uygun ortamın seçimi için temel parametreler olarak ele alınmıştır. Çalışma sonucunda pH 10,0 borat tampon çözeltisi kullanılarak, N=9, dX=31,5 ve 0,2-40,0 ppm doğrusallık sınırları içinde 200-400 nm dalga boyu aralığında, 2. derece türev spektrumundan elde edilen değerler ile Omeprazolün miktar tayininin yapılabilecği gözlenmiştir. Geliştirilen türevsel UV spektrofotometrisi yöntemi Ankara'dan temin edilen beş ayrı firmaya ait Omeprazol içeren farmasötik preparatlara uygulanmıştır.Standart eğri ile elde edilen bulgular standart ekleme yöntemi ile de doğrulanmıştır. Bu değerler literatürde verilen polarografik yöntem ile yapılan deneyler sonucu elde edilenlerle karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel fark olmadığı bulunmuştur. Yukarıda belirtilen nedenlerle, geliştirilen türevsel UV spektrofotometrik yöntemin duyarlı, doğru, kesin ve tekrarlanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY İn this study Omeprazole, which is being started to be used in treatment of peptic ulcer, has been analyzed by using second derivative UV spectrophotometry. The selection of solvent and pH, the degree of the derivatives, the range of the wavelenght and the N value were taken as the basic parameters for the selection of the optimum media. As a result of this study it has been observed that Omeprazole might be determined by using pH 10,0 borat buffer solution with the values obtained from the second derivative spectrum which are in the linearity range of 0,2-40,0 ppm between 200-400 nm at N=9, dX=31,5. This developed derivative UV spectrophotometric method was applied to the pharmaceutical preparations which contain Omeprazole obtained from Ankara and were produced by five different companies.The data obtained from standart curve were also confirmed by standart addition method.When these values were compared with the ones that of obtained from the polarographic method given in the literatüre no difference was found statistically. For the reasons mentioned above it has been concluded that developed derivative UV spectrophotometric method is sensitive, accurate, precise and reproducible.