Omeprazol'ün voltametrik yöntemle elektroanalitik davranışlarının incelenmesi
Investigation of electroanalytical behavior of Omeprazole by voltammetry
  1. Tez No: 49162
  2. Yazar: FARHAD KEİVANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
69 6. Ö Z E T Bu çalışmada antiülser ilaçlardan olan Omeprazol'ün platin tel, camsı karbon ve karbon pasta elektrotlar üzerindeki yükseltgenmesi- ne ve indirgenmesine dayalı elektroanalitik davranışları, doğrusal taramalı ve siklik voltametrisi ile incelenmiştir. pH'ın, potansiyel tarama hızının, madde derişiminin ve organik çözücünün pik akımı ve pik potansiyeli üzerine etkileri duyarlı bir şekilde araştırılmıştır. Omeprazol'ün hem elektrooksidasyon hem de elektroredüksi- yonu ilacın miktar tayini için uygun bulunmuştur. %20 metanol ve pH 8.2 fosfat tamponu içerisinde hazırlanan çeşitli derişimlerdeki Omeprazol'ün aktive edilmiş camsı karbon elektrotla polarizasyon eğrileri elde edilmiştir. Bu eğriler değerlendirildiğinde, sırasıyla 6x10-5M-6x10-4M ve 2x10“4M-1 0”3M aralığında derişimle pik akımı arasında doğrusal ilişki bulunmuştur. Geliştirilen miktar tayini yöntemi, bu maddeyi içeren enterik kaplı mikropellet kapsüllerine uygulanmıştır. ANAHTAR KELİME: Omeprazol, Voltametri, Elektrooksidasyon, Elektroredüksiyon, Platin Elektrot, Camsı Karbon Elektrot, Karbon Pasta Elektrot, Miktar Tayini
Özet (Çeviri)
70 7. SUMMARY Investigation of Electroanalytical Behavior of Omeprazole by Voltammetry In this work, the electrochemical behavior of Omeprazole, antiulcer drug, based on the oxidation and reduction at platinum, glassy carbon and carbon paste electrodes was investigated by linear sweep and cyclic voltammety. The influence of pH, scan rate, concentration and the organic solvent on the peak current and peak potential was carefully examined. Both electrooxidation and electroreduction of Omeprozole were suited for the determination of the drug. Examination of the polarisation curves obtained in phosphate buffer pH 8.2 (20% methanol) containing various amounts of Omeprazole using activated glassy carbon electrode showed that the peak current was linear with the 6 x10“5 M to 6 x 10”4 M and 2x1 0'4 M to10"3 M, respectively. On the basis of these results, the proposed method was applied to the determination of Omeprazole in the enteric coated micropellet capsules. KEY WORDS: Omeprazole, Voltammetry, Electrooxidation, Electro- reduction, Platinum Electrode, Glassy Carbon Electrode, Carbon Paste Electrode, Determination.