Müzik eğitimi anabilim dalı bireysel çalgı keman öğrencilerinin piyano eşlikli çalışma durumlarının öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of piano accompanied working situations of individual musical instrument violin students according to student and teacher's opinions
- Tez No: 481270
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN YAĞIŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı' nda öğrenim gören, bireysel çalgısı keman olan öğrencilerin, ders, sınav ve konser etkinliklerinde piyano eşliğinin yeri, erişilebilirliği, eşliğin keman eğitimindeki önemi, öğrencilerin piyano eşlikli çalışmaya yaklaşımlarını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanıldığı için iki yaklaşıma uygun olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Eşlikli Çalışma Anketi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında, 1.2.3.4. sınıfta öğrenim gören 87 öğrenci, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Trakya Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dallarında keman eğitimi vermekte olan 17 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda öğrencilere anket uygulanmış ve karşılaştırmalı tarama modeli yöntemi kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise, öğretim elemanlarına yarı yapılandırılmış görüşme soruları uygulanmıştır. Öğrencilere uygulanan ankette, eşlikli çalışma konusunda öğrencilerin cinsiyetlerine göre manidar bir farklılık bulunamamıştır. Bununla birlikte, sınıf düzeyi arttıkça öğrenciler piyano eşlikle birlikte çalışmanın, solo performanslarına olumlu yönde katkıda bulunacağını düşünmektedir. Araştırmada öğretim elemanlarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerde elde edilen sonuçlar da nicel araştırma sonuçlarını desteklemiştir. Öğretim elemanlarına göre piyano eşlikli çalışmalar, öğrencinin ritmik, armonik ve melodik tüm sorunlarına çözüm bulmada önemli katkılar sağlamaktadır. Bununla birlikte, okullarda fiziki şartların yetersizliği, kadrolu koropetitör olmaması, bilgisayar destekli eşlik imkanlarının yetersiz olması vb. olumsuzlukların da eşlikli çalışmaları olumsuz etkilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the place of piano accompaniment, the accessibility of the piano accompaniment in the lesson, exam and concert activities, the importance of the violin education of the students and the approach of the students to the piano accompanied study. Since both quantitative and qualitative methods were used in the research, semi-structured interview form and Accompanying Study Questionnaire were used in accordance with two approaches. The study group of the study, Konya Necmettin Erbakan University, Gazi University and Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Education Department of Music Education 1.2.3.4. 87 students studying in class, Abant İzzet Baysal University, Atatürk University, Gazi University, Harran University, Konya Necmettin Erbakan University, Mehmet Akif Ersoy University, Muğla Sıtkı Koçman University, Niğde Ömer Halisdemir University, Samsun Ondokuz Mayıs University, Trakya University Music Education Master It constitutes 17 teaching staff who are giving violin education in Science Branches. A questionnaire was applied to the students in the quantitative dimension of the study and a comparative survey model method was used. In the qualitative dimension, semi-structured interview questions were applied to the instructors. In the questionnaire applied to the students, there was no significant difference according to the sex of the students in the accompanied study. However, as the class level increases, students think that working with the piano accompanist will contribute positively to solo performances. The results of semi-structured interviews conducted with the instructors in the research also supported quantitative research results. According to the instructors, piano accompanied studies provide important contributions in finding solutions to all the rhythmic, harmonic and melodic problems of the learners. Nevertheless, there are problems such as inadequate physical conditions, lack of permanent corpo- teteers, inadequacy of computer assisted accompaniment, etc. negativities were also negatively affected by the accompanying studies.