Klasik bale eğitimine yeni başlayan öğrencilere uygulanan egzersiz programının antropometrik ölçüm sonuçları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the contribution to the ballet education of freshman classical ballet students by making different exercise programs and obtaining data from anthropometric measurements of their development
  1. Tez No: 481330
  2. Yazar: BEYZA HEPİLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. MAKBULE DİLEK EVGİN, PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Klasik Bale eğitimine yeni başlayan öğrencilere hazırlanan egzersiz programlarıyla, antropometrik ölçümler doğrultusunda takipleri yapılarak, gelişimlerinin gözlenmesi ve bu gelişimlerin bale eğitimine katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bale dansçılarının kaliteli performansa sahip olabilmeleri için, bale eğitimine paralel olarak uygulanan esneklik, kuvvet, denge, dayanıklılık, koordinasyon, sürat gibi bileşenleri geliştirici antrenman programlarıyla desteklenmeye ihtiyacı vardır. Bu programların bale eğitimine başlarken bedenin ihtiyacına göre doğru tespit edilmesi, düzenli bir biçimde uygulanması ve profesyonel dans hayatına giden yolda devamlılığının sürdürülmesi önemlidir.Bu konuda yapılan birçok araştırma, klasik balenin kardiyovasküler sistem, esneklik, kas kuvveti, antropometri ve sürat gibi bedenin ihtiyacı olan bileşenlerini incelemektedir. Yapılan incelemeler ve alınan sonuçlar doğrultusunda bu konu da her gün yeni çalışmalar, antrenman programları uygulanmaya devam etmektedir. Üzerine eğildiğim bu çalışma ile profesyonel bale eğitimine başlayan bedenlerin nasıl seçilmesi gerektiği, bu zorlu yolculuğu bir bedende daha kolay hale getirebilmeyi ve bu süreçte nelere ihtiyaç duyulduğu konusunda önemli bilgilere yer vermeye çalıştım. Çalışmada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı'nda eğitim görmekte olan yarı zamanlı ve tam zamanlı gönüllü öğrenciler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the contribution to the ballet education of freshman classical ballet students by designing different exercise programs and obtaining data from anthropometric measurements of their development. Ballet dancers need to have different training programs, parallel to their ballet education, focused on different factors such as, flexibility, strength, balance, durability, coordination and pace to achieve a well conditioned performance. Determining and maintaining these programs in accordance with the need of the body makes a great impact for dancers when becoming professional. Studies based on similar theses are mainly focusing on the components like cardiovascular system, flexibility, muscle strength, anthropometry and pace. Quantity of research and new training programs are increasing day by day as new results are gathered. I included the correct way of choosing a dancer for the classical ballet and how to make this journey easier by pointing out the important needs of the body. All of the dancers participating in this study are part-time and full-time students of Mimar Sinan Fine Arts University.