Telefonla randevu alma sistemlerinin hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerin araştırılması
A study of the systems of getting an appointment with the phone over effects of the patient satisfaction
  1. Tez No: 481343
  2. Yazar: AHMET ELGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İşletmeler için müşteri memnuniyeti günümüzde işletmelerin en önemli varlığı ve yaşamlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları önemli kaynaklardan biridir. Günümüzde, ekonomik, sosyal ve kültürel yapıdaki değişimler, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarında değişim ve farklılıklar ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Fakat müşterilerin istek ve ihtiyaçlarındaki değişim ve farklılıklar, işletmenin bünyesinde ki kalite çemberlerinin de farklılaşmasına neden olurlar. Bu durumda sürekli iyileştirme sürecini de olumlu yönde etkiler. Müşteri memnuniyetinde kaydedilen gelişmeler bunlardan biridir. Bu gelişmelerden biri, işletmelerin, sunumlarıyla müşterilerini nasıl memnun edeceği konusunda doğrudan bilgi sahibi olması ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini izleyebilmesidir. Bir diğeri ise müşteri ile kurulan diyaloglar sayesinde müşterilerin yeni ürün/hizmet bulma olanağı sağlanması ve işletme müşterilerinin ihtiyaçlarını başkalarından daha önce sezerek karşılamasıdır. Müşteri memnuniyetinin sağladığı bazı finansal yararlar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The customer satisfaction is one of the most important sources for the companies that need to survive nowadays. Today, the changes in social, economical and cultural constructions caused the emergence of the changes and differences of the needs and demands of the customers. However, these changes and differences in the customer‟s needs and demands would cause the differentiations of the quality circles. This situation affects the continuous improvement positively. There are many developments in the customer satisfaction. One of these developments is that the firms have the knowledge about how to satisfy their customer directly, and thus that firms can be able to follow them. Another is that the firms can provide their customer to find the new product/service through the dialogues with the customers that is established and that the firms supply with their customer‟s need more before the other by rumbling these needs. There are some financial benefits of the customer satisfaction as well.