Sağlık sektöründe dijitalleşmenin bilimsel haritalama analizi
Scientific mapping analysis of digitalization in the healthcare sector
  1. Tez No: 992742
  2. Yazar: TUĞBA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA NAZMİYE KILCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektöründe dijitalleşme, şahısların kendi sağlığını istediği şekilde takip edebilmesi, randevu alma işleminden, teşhis, tedavi, tanı gibi birçok alanda akıllı sistemlerin kullanılması, fiziki sağlık ortamları yerine sanal sağlık sistemleri kullanılmasını ifade eder. Sağlıkta dijitalleşme fiziki hastane ortamından ziyade sanal hastane ortamından hizmet almayı kapsamaktadır. 21. Yüzyılda sağlık alanında atılan adımlardan en önemlisi sağlığı sanal ortama uyarlamak olmuştur. Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde insanlar fiziki sıra beklemeden işlemlerini tek tuşla yapabilmektedir. Zaman tasarrufu sağlamasının yanı sıra hizmet alıcıların beklentilerini istenilen ölçüde karşıladığı için daha fazla tercih edilmektedir. Hizmet alıcılarının yanı sıra hizmet sağlayıcılarının da çok fazla işini kolaylaştıran dijitalleşme, istenilen belgeyi anında ekrana getirmesi çok fazla bilgiyi hafızasında saklayabilmesi açısından sağlık çalışanlarının tercih sebebidir. Dijitalleşme başlamadan önce tek tek defter tutma, kayıt açma saklama, istenilen belgeyi arşivde fiziki olarak arama gibi çok fazla zaman kaybı yaşanırken gelişen teknoloji sayesinde bu işlemlerin tamamı saniyeler içerisinde yapılabilmektedir. Sağlıkta dijitalleşme, işlemleri kolaylaştırmasının yanı sıra bazı etik konuları da gündeme getirmiştir. Hastaneden akıllı telefon vasıtasıyla randevu alınırken verilen kimlik bilgilerinin güvenliğinin korunması sağlanırken kullanılan sitemler, kimlik bilgilerinin kötü niyetli insanlardan korunması için geliştirilen son teknolojiler, kimlik bilgilerinin ve şahsi bilgilerinin başkalarının eline geçmesinin hukuki boyutları ve bu konuda yapılan yargısal düzenlemeler bunlardan birkaçıdır. Bu tez çalışmasında sağlıkta dijitalleşmenin gelişimi ile ilgili çalışmalar sunulurken, dijitalleşmeyle birlikte gündeme gelen hem olumlu hem de olumsuz etkilerin de üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Digitalization in the health sector refers to the ability of individuals to follow their own health as they wish, to use smart systems in many areas such as making appointments, diagnosis and treatment, and the use of virtual health systems instead of physical health environments. Digitalization in health involves receiving services from virtual hospital environments rather than physical hospital environments. The most important step taken in the 21st century has been to adapt health to the virtual environment. Thanks to changing and developing technology, people can perform transactions with a single click without waiting in a physical queue. In addition to saving time, it is preferred because it meets the expectations of service recipients to the desired extent. Digitalization, which facilitates the work of service providers as well as service recipients, is preferred by healthcare professionals in terms of bringing the desired document to the screen instantly and storing a lot of information in memory. Before digitalization began, a lot of time was wasted in bookkepping, opening and storing records, and physically searching for the desired document in the archive, but thanks to the developing technology, all of these operations can be done in seconds. In addition to facilitating transactions, digitalization in health has also raised some ethical issues. For example, how can the security of the identity information provided when making an appointment at the hospital via smart phones be ensured? What method is used to protect credentials from malicious people? What are the legal aspects of having your credentials and personal information compromised? What are the economic consequences of legal aspects? In this thesis, while presenting studies on the development of digitalization in health the negative effects that come to the fore with digitalization will also be emphasized.