X ve Y kuşağını motive eden faktörler ve örgütsel vatandaşlık davranışı açısından karşılaştırması
Comparison of X and Y generations in terms of motivational factors and corporate citizenship behavior
- Tez No: 481365
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı işgörenlerin motivasyonu ve örgütsel vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişki ile bu ilişkide günümüz iş yaşamında birlikte çalışan X ve Y kuşağı işgörenlerin kuşak özelliklerinin farklılaştırıcı etkisi olup olmadığının tespit edilmesidir. Zorlayıcı rekabet koşulları ve hızla değişen piyasa koşullarında örgütlerin faaliyetlerini sürdürebilmesi ve gelişebilmesi için çalışanlarını motive ederek örgütsel vatandaşlık düzeylerini arttırması gerekmektedir. Bireylerin kuşak farklılıklarına göre farklı unsurlardan motive oldukları dikkate alınarak bireyin ihtiyaçlarına uygun motivasyon unsurları kullanılması önem arz etmektedir. İşgörenlerin kuşak farklılıklarına göre motive eden unsurları belirlemek ve örgütsel vatandaşlık düzeylerini ölçmek için Tan Shen Kian, Wan Fauziah Wan Yusoff ve Sivan Rajah'ın Malezya'da yaptıkları“Relationship between Motivations and Citizenship Performance among Generation X and Generation Y”isimli çalışmada kullandıkları Motivasyon ve Örgütsel Vatandaşlık ölçeği kullanılmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen bulgu ve değerlendirmeler neticesinde motivasyon ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Veriler katılımcıların demografik özelliklerine göre ve X-Y kuşağı işgörenler açısından da ayrıca irdelenmiş olup; motivasyon düzeyi ile örgtüsel vatandaşlık düzeyi arasındaki ilişki tespit edilmiştir. Kuşak farklılıklarının motivasyon ve örgütsel vatandaşlık faktörlerinden bazılarını etkilediği, bazıların ise etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between motivation and corporate citizenship levels of employees and whether the generation characteristics of the generation X and Y employees working together recently have any diversifying impact on this relationship. In order for organizations to develop and continue their activities in the challenging environment of competition and ever-changing market conditions, they need to motivate their employees to increase their level of corporate citizenships. Considering the fact that motivational factors vary for individuals based on their generations, it is of great significance to adopt motivational factors suitable for individual needs. In order to determine the factors motivating the employees based on generation differences and to measure their levels of corporate citizenship, the Motivation and Corporate Citizenship Scale used by Tan Shen Kian, Wan Fauziah Wan Yusoff and Sivan Rajah in their study“Relationship between Motivations and Citizenship Performance among Generation X and Generation Y”conducted in Malaysia was adopted. Findings and evaluations gathered in the study conclude a positively correlated relationship between motivation and corporate citizenship behaviors. The data has also been studied for X and Y generation employees based on participant demography and the relationship between motivation level and corporate citizenship level has been confirmed here as well. It has been concluded some of the motivational and corporate citizenship factors have an impact on generation differences, while some do not.