Su yönetimi sorunsalına alternatif bir yaklaşım olarak“sünger kentler”ve Türkiye'deki uygulama örnekleri
“Sponge cities”as an alternative approach to the problem of water management and implementation examples in Turkey
  1. Tez No: 992466
  2. Yazar: METEHAN ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kentler, hızlı nüfus artışı, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlikten uzak su yönetim sistemlerinden dolayı ciddi su sorunlarıyla yüzleşmektedir. Geleneksel kentsel su yönetim yaklaşımları, birden bastıran yağışları yok etmeye ve hızlı bir şekilde suyu tahliye etmeye programlanmış olup, bu durum sel, taşkın, kuraklık ve su kıtlığı gibi olumsuz birçok durumu da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, geleneksel yöntemlere bir alternatif olan“Sünger Kent”modeli ele alınmıştır. Bu modelin genel olarak Türkiye'de, özelde ise İzmir'de uygulanabilirliğinin uygun olup olmadığı incelenmiştir. Keza sünger kent yaklaşımı, suyun doğal döngüsüne müdahale etmeden yağmur suyunu toprakta tutmayı, filtrelemeyi ve yeniden kullanılmasını mümkün kılmayı amaçlayan, doğayla barışık çözümler sunmaktadır. Bu bağlamda, yeşil altyapılar, geçirgen yüzeyler, yağmur bahçeleri ve biyolojik göletler gibi birçok sünger kent uygulamaları çalışmada detaylı olarak incelenmiştir. Buradan hareketle çalışmanın amacı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan sünger kent projesinin kentin, kentsel su yönetimine, iklim değişikliğine uyumuna ve uygulanan yöntemlerin doğaya nasıl katkılar sağladığına açıklık getirmekle birlikte İzmir'de su yönetimine katkılar sağlayan bu modelin Türkiye'deki mevcut su sorununa karşı nasıl çözümler getireceğini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada sünger kent kavramının ne zaman, nerede ve nasıl ortaya çıktığına değinilmiş ve dünyadan örneklerle bu durum desteklenmiştir. Çin'de başlayan bu modelin pilot projelerine çalışmada yer verilmiş ve modelin uygulanabilirlik ve başarı oranları incelenmiştir. Ayrıca sünger kentlere geçişin fırsat ve zorlukları ele alınmıştır. Akabinde Türkiye'de mevcut su yönetim politikalarına değinilmiş ve Türkiye'nin su yönetimi noktasında mevcut durumu irdelenmiştir. Çalışmanın yöntemi olarak İzmir'de Sünger Kent Projesi uygulamalarını, aşamalarını, karar süreçlerini, başarılarını ve sonuçlarını anlamak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bu projede görev alan ekipten 7 uzman ile elektronik ortamda görüşme sağlanmıştır. Yani çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırma ile ilgili elde edilen bulguların içerik analizlerinin yapılması, verilerin kodlanması, tablolaştırılması ve haritaların hazırlanmasında MAXQDA 2024 programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, sünger kentlerin ne kadar gerekli olduğunun anlaşılmasının yanı sıra Türkiye'de su yönetim sorunlarına çözüm potansiyeline yüksek sevide sahip olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, cities face serious water problems due to rapid population growth, climate change, and unsustainable water management systems. Traditional urban water management approaches are programmed to absorb sudden rainfall and quickly drain water, which leads to many negative consequences such as floods, droughts, and water scarcity. This study examines the“Sponge City”model, an alternative to traditional methods. The feasibility of this model in Turkey in general, and in Izmir in particular, is investigated. The sponge city approach aims to retain, filter, and reuse rainwater in the soil without interfering with the natural water cycle, offering environmentally friendly solutions. In this context, many sponge city applications such as green infrastructure, permeable surfaces, rain gardens, and biological ponds are examined in detail in the study. The aim of this study is to clarify how the sponge city project, initiated by the Izmir Metropolitan Municipality, contributes to urban water management, climate change adaptation, and the environment, as well as to demonstrate how this model, which contributes to water management in Izmir, can provide solutions to the current water problem in Turkey. Furthermore, the study addresses when, where, and how the sponge city concept emerged, supporting this with examples from around the world. Pilot projects of this model, which originated in China, are included in the study, and its applicability IV and success rates are examined. The opportunities and challenges of transitioning to sponge cities are also discussed. Subsequently, existing water management policies in Turkey are addressed, and the current state of water management in Turkey is examined. As the methodology of the study, in order to understand the implementation, stages, decision-making processes, successes, and results of the Sponge City Project in Izmir, interviews were conducted electronically with 7 experts from the team working on this project at the Izmir Metropolitan Municipality. In other words, a qualitative research method was adopted, and purposive sampling was preferred. Additionally, a semistructured interview technique was applied as the data collection method. The MAXQDA 2024 program was used for content analysis, data coding, tabulation, and map preparation of the research findings. The findings demonstrate the necessity of sponge cities and their high potential as a solution to water management problems in Turkey.