Bir diplomat olarak Galip Kemali Söylemezoğlu(1873-1960)
As a diplomat Galip Kemali Söylemezoğlu(1873-1960)
- Tez No: 481383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez çalışmasında, I. ve II. Meşrutiyet, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde yaşamış ve önemli görevlerde bulunmuş, diplomat ve yazar Galip Kemali Söylemezoğlu (1873-1960)'nun biyografisi ele alınmıştır. Galip Kemali Söylemezoğlu Tahrirat-ı hariciye kalemine girerek devlet hizmetinde ilk görevine başlamıştır. Bükreş, Atina, Berlin, Tahran, Petrograd, Roma ve Stockholm-Kopenhag gibi önemli devlet merkezlerinde sefirlik, maslahatgüzarlık, büyükelçilik gibi çeşitli kademelerde görev almış, Muhtelit Mütareke Komisyonu'na reislik yapmıştır. Galip Kemali Söylemezoğlu'nun siyasi hayatında en dikkat çekici bilgi ilk defa mübadele-i ahali fikrini ortaya atan kişi olmasıdır. Damat Ferit Paşa tarafından sefirliğine son verilerek tard cezasına çarptırılmıştır. Tard cezasının bir gün öncesinde Mustafa Kemal tarafından yeni hükümette görev alması için Ankara'ya davet edilmiş ancak bu davete karşılık verememiştir. Bu davetin karşılıksız kalması tasfiye edilmesine kadar gidecek bir sürecin başlamasında etken olmuştur. Tard cezasına çarptırılışından altı ay sonra rütbesi iade edilmiş, Stockholm-Kopenhag Sefirliğine getirilmiştir. Stockholm-Kopenhag Sefirliği de mali sıkıntılar nedeniyle mecburu mezuniyete sevk edilmesiyle son bulmuştur. 1922 yılında sefirliğinin son bulmasının ardından önce tasfiye edildiğini öğrenmiş, sonrasında da emekliye ayrılmıştır. Mustafa Kemal tarafından Milli Mücadele sırasında yapılan davete karşılık vermediği için bundan böyle kendisinden istifade edilemeyeceği ve Sultan Vahdettin için Avrupa ülkelerinde propaganda yapmasından dolayı emekliye sevk edildiğini öğrenen Galip Kemali Bey'in bundan sonraki hayatı tasfiye kararını geri aldırmak ve yeni görev elde etmeye çabalamakla geçmiştir. Bu kararın kaldırılması için çabalarken boş durmamış Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ve Demokrat Parti(DP)'de görev almaya çalışmış, bir şekilde siyasi hayat içerisinde kalmak için çalışmalar yapmıştır. Ayrıca yazdıklarıyla adından söz ettirmeye başlamış, mesleki hayatını kaleme almıştır. Galip Kemali Söylemezoğlu'nun 87 yıllık hayatından geriye; diplomatik hayatı boyunca görüp şahit olduğu hatıralarını kaleme alarak oluşturduğu 4 ciltlik hatıratı, kitapları, çevirisini yaptığı kitaplar ve çeşitli gazete ve dergilerdeki çok sayıda makalesi kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biography of author and diplomat Galip Kemali Söylemezoğlu(1873-1960), who lived in the period of Turkish National Struggle, 1 st and 2 nd constitutionalist period of Republic of Turkey and occupied important posts, has been searched studied. Galip Kemali Söylemezoğlu started his first job in government service as a chief clerk for foreign affairs. He took charge in various positions as envoy, charge d'affaires and ambassador in important state centers like Bucharest, Athens, Berlin, Tahran, Petrograd, Rome, Stockholm, Copenhagen. He leaded the Joint Truce Commission. The most important information in Galip Kemali Söylemezoğlu's political life is that he is was the first person to bring the idea of swapping people up. His position as an envoy was cashiered and relegated by Damat Ferit Paşa. He was invited to Ankara by Mustafa Kemal to take place in the new government one day before the relegation but he couldn't respond to the invitation. That the invitation was not responded, caused a process to start which ended with his elimination. 6 months after his relegation, his title was given back, he was assigned as the envoy of Stockholm-Copenhagen which had to be ended due the financial problems. After his duty as an envoy ended in 1922, he first learned he was eleminated and then he retired. Learning that he will not charged with a duty because of his not responding to the invitation made by Mustafa Kemal during the period of Turkish National Struggle and was pensioned off because of pressing off Sultan Vahdettin in European Countries, spent rest of his life trying to get a duty and revoke the pension. Meanwhile he was not idle and he tried to take charge in Republican People's Party(CHP) and Democrat Party(DP) and somehow tried to be active in political life. And he also succeeded in making a name with his articles. He wrote his professional life up. 4 volumes of memoirs in which he had written wrote his memories that the he had witnessed during his diplomatic life, his books, articles were published in different magazines and newspapers and books that he had translated were left from his 87 years life.