Coğrafya öğretiminde programlı öğretim yönteminin uygulanabilirliği
- Tez No: 6353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Araştırma, coğrafya öğretiminde programlı öğretin yönteminin etkili olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır» Araştırmada ele alınan bulgular, Eskişehir Cumhuriyet Lisesi 4-E ve 4-0 sınıfı öğrencileri ve lise birinci sınıf ooğrafya dersi“Harita Bilgisi”Unitesiyle sınırlandırılmıştır. Denekler, ortaokul diploma notları, karaelerlndeki ooğrafya notları ve düzey belirleme testinden aldıkları puanlara göre eşleştirilmişlerdir. Eşleştirilmiş grupları oluşturmak için her sınıftan 30 öğrenci seçilmiş ve 60 Öğ renci bir araya getirilmiştir. öğrencilerin ön öğrenmelerle ilgili bilgi eksikleri gideril dikten sonra, daha önoeden hasırlanan sınama araoı İki gruba da ön test olarak uygulanmıştır» Sonra, kontrol grubuna öğretmen tarafın dan geleneksel yöntemle konu sunulmuş, deneme grubuna da programlı materyaller dağıtılarak kendi kendilerine öğrenmeleri sağlanmıştır, öğretim sonunda iki gruba da aynı sınama araoı son test olarak uygu lanmıştır. Grupların, ön test ve son test ortalama puanları arasın daki farkın değişik öğretim yöntemlerinden ileri gelip gelmediği % 5 anlamlılık düzeyinde araştırılmıştır. Sonuştaı 1) Deneme ve kontrol gruplarının son test aritmetik ortalama ları arasında deneme grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 2) Deneme grubundaki kız ve erkek deneklerin ön test ve son test puanları aritmetik ortalamaları arasında, kız öğrenciler lehi ne bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The research isdone determine whether programmed instruction method is effective in geography teaching. The results obtained in the research is limited by the“Map Knowledge** of geography lesson for the first olasses of high school and by the help of the students of 4-E and 4-6 olasses of the » Es kişehir Cumhuriyet Lisesi”. The subjects are matched according to their secondary sohool diploma marks, the geography marks in their reports and the test points that they've got in the level determi ning test. To establish the paired sample, 30 students are selected from each class and gathered to 60 students. Having taught the deficient knowledges about elementary ins tructions to the students, the test instrument that is prepared be fore is applied to the students in eaoh group as an elementary test* Then, the subject Is taught to the students in the control group by using the conventional methods, by the teacher» After this, the ex perimental group is provided to learn the subject by means of the programmed materials by themselves. At the end of the instruction the same test instrument is applied to the groups as a post test. The difference between the average points of pre and the post tests in the groups are searched at the % 5 level of confidence to learn whether this difference is caused by the different instructional met hods. As a result i 1) Between the average points of the post test of the experi mental and control groups, a signifioiant difference is supplied in the favour of the experimental group. 2) Between the average points of the pre and post tests of the girls and boys in the experimental group, a significiant difference is supplied in the favour of the girls.