Hemofilik artropatili olguların değerlendirilmesi ve rehabilitasyon sonuçları
- Tez No: 481479
- Danışmanlar: DR. EMEL EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hemofili hastaları için morbiditenin en sık nedeni tekrarlayan eklem içi kanamalara bağlı gelişen hemartrozdur. Hemofilik artropatili hastaların eklem tutulumlarının özelliklerini göstermeyi, özürlülüğü ve engelliliği etkileyen faktörleri incelemeyi ve bu olgularda fizyoterapi ve rehabilitasyonun etkinliğini değerlendirmeyi hedefledik. Bu amaçla çalışmamızda 3-18 yaş arasında olan 31 erkek hemofilili hastanın tutulum gösteren 65 eklemini değerlendirdik. Tutulan 65 eklemin ağrı, kanama, fizik muayene, radyolojik ve özürlülüğü gösteren fonksiyonel durum değerlendirme (JAFAR-C) skorlarını inceledik. Bu parametrelere göre hastaların yaşı ile radyolojik skorun artış gösterdiğini, fizik muayene ve radyolojik skorun birbiriyle paralel seyreden bir bağıntısı olduğunu saptadık. Kanama şiddetinin ve sıklığının, ağrı derecesiyle korele olduğunu ancak fizik muayene ve radyolojik skorla ilişkili olmadığını belirledik. JAFAR-C skorunu, fizik muayene ve radyolojik skorun etkilediğini gördük. Hastalara faktör tedavisiyle birlikte, akut, subakut veya kronik hemartroz dönemine göre belirlenen fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uyguladık. Tedavinin ağrı, fizik muayene ve JAFAR-C skorlarında belirgin iyileşme gösterdiğini, bu iyileşmenin tüm eklemlerde benzer oranlarda olduğunu kaydettik. Ancak hemartrozun erken veya geç dönemde yapılmasının sonuçlarda farklılık yaratmadığını, prognoza katkısı olmadığını tespit ettik. Sonuç olarak, hemofilik artropatili hastalara yeterli ve zamanında tedavi uygulanmadığı taktirde özürlülük ve engellilik gelişebilmektedir. Hastanın eğitimi, ailenin bilinçlendirilmesi ve ekip çalışması hemofilik artropati prognozuna olumlu gelişmeler katmaktadır. Bu anlayışla yapılan faktör tedavisi, fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları yetersizliğin neden olduğu özürlülüğü mümkün olduğunca azaltarak fonksiyonel bağımsızlığı arttırmakta ve olası engelliliği önlemektedir.
Özet (Çeviri)
The most common cause of morbidity for hemophiliac patients is recurrent intraarticular hemorrhage. We aimed to investigate the features of joint involvement, the factors affecting disability of hemophilic arthropathic patients and to evaluate the efficacy of physiotherapy and rehabilitation in these cases. For this purpose, we evaluated 65 joints of 31 male hemophilia patients aged 3-18 years. We evaluated the functional status assessment (JAFAR-C), pain, bleeding, physical examination and radiological scores. According to these parameters, we found that the age and the radiological score of the patients as well as the physical examination and the radiological score have positive correlation. We determined that the severity and frequency of bleeding was correlated with the degree of pain, but not with physical examination and radiological score. We observed that the JAFAR-C score affects physical examination and radiological scoring. We performed physiotherapy and rehabilitation program with the disease factor treatment according to the acute, subacute or chronic hemarthrosis period. We noted that the treatment showed significant improvement in pain, physical examination and JAFAR-C scores, and that this improvement was similar in all joints. However, we found that early or late hemarthrosis did not differ in the results, and that there was no prognostic contribution. As a result, patients with hemophilic arthropathy can develop disability and disability if they are not adequately treated and timely. The training of the patient, raising awareness of the family and team work contribute to positive developments in the prognosis of hemophilic arthropathy. Factor therapy, physiotherapy and rehabilitation practices, which are made with this understanding, increase the functional independence by reducing the disability as much as possible and prevent the possible disability.